Jdi na obsah Jdi na menu
 


SAty (ratka, 13. 12. 2010 12:18)
nasle jsem je krasne serazene, ty temne bytosti.
doufam ti nevadi ze jsou v slovencine
http://mysteriumzla.sk/temne_bytosti.html

SAty (ratka, 13. 12. 2010 11:59)

ja to videla taky poprve, hledala jsem neco k temnym silam. vubec nevim co si pod tim predstavujes. svet duchu urcite existuje (teda ja na nej verim) muzou to byt duchove bez tela kteri nikdy v tele nebyli nebo hladovi duchove, kteri v tele byli ale nedokazou se odpoutat a furt hledaji predmet svoji zadosti :o)) a i kdyz ho najdou tak se uspokojit nedokazi jelikoz nemaji cim :o))) ale pod temnymi silami si mozna predstavuji hlavni duchy kteri odklaneji lidi od cesty k svetelnym bytostem a snaz se je pripoutat k hmote. Ponoukanim zadostivosti. a tim k trvale honbe za vzruchy tela a smysovem uspokojeni.
blby co? :o))

Ratce (Saty, 13. 12. 2010 10:05)

Svět mrtvých duší není svět temných sil, je to jen druhá strana a my z ní máme strach. Víš, když umřel táta, tak mi dal vědět, že JE. Duchové jsou takoví, jací byli za života, někteří hodní, někteří zlí. Můžou nás vyděsit, ale nemůžou nám ublížit, ubližujem si sami svým strachem. Nevěřím že zlo v lidech pochází od temných sil, je to jen jedna z lidských vlastností. Díky za odkaz, podívala jsem se a přečetla. Pan Novák je vzdělanej pán a to co píše, je možná pravda a možná není. Když se do toho přimíchá trochu fyzikálních zákonů, vypadá to věrohodně. Zarazilo mě, že vlastně popírá Bibli a stvoření tak, jak je v ní popisováno. Nevím, působilo to na mě všechno nevěrohodně, jako něco, co se snaží jít jiným směrem, jen nevím, jestli správným.

Saty (ratka, 12. 12. 2010 20:55)

tak trochu jsem se zarazila nad tvoji touhou nakukovat do sveta temnych sil. myslim ze to neni tak tezke. nasla jsem nejake varovani
http://novaduchovnicesta.webnode.cz/informace/a12-opakovane-pokusy-temnych-sil-ovladnout-hmotny-svet/

je to dost dlouhe, ale pise se tam o snahach temnych sil ovladnout nas svet.

Pro Ratku a Vildu (Saty, 11. 12. 2010 22:59)

Aha, tak to jsem zase byla mimo mísu.:-DDD Tak já jak to v sobě pociťuju, tak mám s těma jasnejma a světlejma sílama vztah takovej jasnej a vyváženej. Něco jako když jednou nohou překročím práh. S temnejma silama je to trochu jiný, unikají a zavírají dveře a já bych k nim tak ráda aspoň nakoukla.:-D Jsem přesvědčená že to existuje a proto jsem ráda za každýho, kdo o svých zkušenostech promluví. Vildo, žádnej nevděčník nejsi, naopak seš upřímnej a to se cení. O tom kdo je tady nevděčník by se dalo polemizovat, ale v mém vlastním zájmu jdu od toho.:-DDDDD hezkej večer oběma.

Saty (Vilda, 11. 12. 2010 22:31)

V podstatě tak, jak píše Ratka. Jen jsem chtěl být upřímný – napsal jsem, jak to cítím. I když si tím vlastně připadám jak nevděčník.

SAty (ratka, 11. 12. 2010 15:56)

ja pochopila ta Vildova slova uplne jinak. ze on nema duvod neverit tomu ze nekdo videl ducha. akorat ze duch neni zadna vyhra. Ze jsou i zabavnejsi zjeveni :o)

Vildovi (Saty, 11. 12. 2010 11:52)

Rozumím ti, máš v sobě klapku a ta ti nedovolí připustit něco, co jsi sám nezažil. Víš, jsi na tom stejně jako člověk, kterýmu budeš ty a nebo já vyprávět svůj zážitek. Máš hezký přirovnání, hostina, žena a nesplněné přání. Ano, to se stává, jen bych řekla že v tomhle případě jsi byl pozvaný na hostinu, dostal jsi všechno co mohl hostitel poskytnout, žena přišla a věnovala ti celý večer, ale ty máš v obou případech pořád hlad. Chybí ti tam ta třešnička na dortě. Kdyby tam byla, už by nebylo tajemství, nebylo by nad čím přemýšlet a to by bylo smutný. Je to jako s knihou kterou po nocích hltáš, pak přečteš a pak odložíš, aby na ní padal prach. Řekni mi Vildo, jak by podle tebe měla ta třešnička v Jihlavským podzemí vypadat. Máš nějakou představu?

Saty (Vilda, 10. 12. 2010 12:50)

Ano, vím, že je těžké tyto věci doložit (jak píšeš, chytit ducha za ruku). Myslím, že právě s důkazy o existenci nadpřirozených jevů máme problémy všichni, co jsme tady. Každý z nás, má nějaké zážitky, ale nemůže je věrohodně dokázat. Jestliže ale věřím lidem na tomto webu, že tyto zážitky mají (a já jim věřím, protože sám některé ze zážitků mám), tak proto tato knížka ve mně nevyvolává až takové nadšení (myslím, tím jen, co se nadpřirozena týče). Protože různá astrální cestování, vize budoucnosti, léčitelské schopnosti jsou pro mne mnohem více, než stín v podzemí. Pro mě je to nebe a dudy. Je to, jako bych postavil sochu Davida do Michelangela, a vedle ní neuměle otesaný špalek. Je to jako když tě někdo pozve na bohatou hostinu a dá ti na talířek ztvrdlý chleba. Nebo jako když chlap sbalí nádhernou ženskou, ta mu naslibuje noc plnou překvapení a v tom nejlepším se oblékne a odejde. Ta knížka, ten styl psaní prostě hodně slibuje, ale pak předloží jako vrchol večera „stín“. Ten se mi však nezdá, ten stín mi tam prostě nepasuje. Bohužel to neumím lépe vysvětlit – tak to prostě cítím. Ber to jen jako můj subjektivní pocit. Prosím, neber to tak, že bych tu knížku, či pana Motla chtěl nějakým způsobem shazovat. Jen z toho mám takový pocit.


 

Saty (ratka, 10. 12. 2010 10:05)

 

Muj nazor je, ze to vsecko muze byt a ze je dobre byt opatrnyl. Existuji sily (teda alespon to co citim) ktere cloveka vnitrne obohacuji a rozvijeji. Jsou jasne, slunecne a zari. Po tech touzim, ty miluji a na ne se obracim.
Nikoliv na tmave duchy v podzemi. kazdy kontaktuje to co je mu blizke. kazdeho pritahuje a vzrusuje neco.
s cim souzni a na co je naladen.

Saty.. (Mimiane, 09. 12. 2010 23:48)

V úterý, konečně knížka dorazila,jenže jsem na tom teď tak, že jsem ji nestačila ještě ani vybalit, natož přečíst :)
Mrknu do ní, přebalím do dárkovýho balení a v lednu si jí půjčím a v klidu přečtu. :-) Už se na ni docela těším.

Ratce (Saty, 09. 12. 2010 21:12)

Co ty, jakej máš na to názor?

pro Vildu (Saty, 09. 12. 2010 21:11)

Ahojky, Vildo, ano, je to zajímavá kniha. Jí si ráda přečetla i jeho putování a příhody a taky se mi líbilo, jak všechno konfrontoval s těma dvouma kamarádama. Nečekala jsem, že přivede ducha za ruku, to asi ani není možný. Proto jsme odkázaný na zážitky, které vypráví člověk, kterej je zažil. On sám píše, že jsou lidi dost nedůvěřivý a každýho kdo začne mluvit o neobyčených věcech podezírají z toho, že si vymýšlí. Já věřím popisu chování toho psa, věřím tomu že p. Motl zmizel na chvíli, což je doložený videozáznamem, věřím i to, že spatřil něco, co se pohybuje, aniž on se pohnul...ten zvláštní stín a ten tam je docela zřetelně vyfocenej. Asi není snadný dotknout se neznáma, ještě nesnadnější je, aby to lidi přijali jako fakt. Ale jsem stejně ráda, že sis to přečetl a že se ti to líbilo.:-)))

Saty (Vilda, 06. 12. 2010 08:58)

Řekl bych, že je to pěkně napsáno. Dobře se to četlo. Hodně se mi líbily příběhy mimo Jihlavské podzemí. Ale pořád se nemůžu ubránit dojmu, že se jedná o takovou tak trochu nafouknutou bublinu. V tom Jihlavském podzemí se toho v podstatě až tolik nestalo. Vystačilo by to na pár stránek, a proto to bylo vyplněno těmi doprovodnými příběhy. Z hlediska faktického byla velká snaha vše doložit, eventuálně se opřít o nějakou autoritu (tím myslím průzkumy v Jihlavském podzemí). Avšak u klíčových zážitků je člověk odkázaný jen na svědectví autora. Hledal jsem na internetu videozáznam toho stínu, abych ho prozkoumal, ale bohužel jsem našel jen nekvalitní obrázky, z kterých nic poznat nešlo. Je jen na čtenáři, zda autorovi uvěří, či ne. Takže z knížky mám takové „ambivalentní“ pocity. Ale čtení to bylo dobré, a nelituju času, který jsem tomu věnoval.

Vildo (ratka, 05. 12. 2010 17:52)

a? :o)

Saty (Vilda, 05. 12. 2010 16:01)

Hotovo. Přelouskáno ;)

Saty (Vilda, 30. 11. 2010 23:05)

Velké díky. Prvních padesát stránek přečtených. Už mě zmáhá spánek, ale je to fakt zajímavé. Pokračuju zítra. :) (Tulák po hvězdách - jedna z mých oblíbených knížek)

Vildovi (Saty, 30. 11. 2010 10:48)

Vydrž, už se na tom pracuje. Ozvu se až to budu mít, budeš to mít jako dárek k Vánocům ode mě.:-D Máš pořád meil toho vlka?

Saty (Vilda, 23. 11. 2010 11:20)

No, a nejhorší na tom je, že jsem ho vyhlásil já :) Když by byla skenovaná, nepohrdnu :)

pro Vildu (Saty, 23. 11. 2010 10:08)

Takže u vás je embargo na knížky?:-DD Já se ještě o něco pokusím, neslibuju, ale je možný, že se mi povede vyškemrat na jednom černokněžníkovi aby ji nascenoval, pak bych ti ji mohla poslat, tak drž palce.

pro Mimiane (Saty, 23. 11. 2010 10:03)

Supééér, tak už tu budem tři co budem rozebírat Jihlavský podzemí. Určitě to stačíš přečíst, není to silná knížka, zato se tam dozvíš hodně zajímavejch věcí.
 

No... (Vilda, 22. 11. 2010 22:10)

...to já bohužel nemůžu, vyhlásil jsem doma "stop stav" - už žádné kupované knížky. Vloni koupená knihovna už praská ve švech. To by bylo nevýchovné si teď koupit knížku :). Takže už zbývá jen návštěva knihovny.

Saty.. (mimiane, 22. 11. 2010 16:44)

Tak jsem ji před chvilkou objednala na dobírku, syn bude mít radost z dárku pod stromeček, protože je po tomhle ujetej a jen doufám, že ji stačím do vánoc taky přečíst :-)

Saty (Vilda, 19. 11. 2010 14:21)

Jj. Vypadá to fakt zajímavě. Určitě, až si ji přečtu, napíšu.

Vildovi (Saty, 17. 11. 2010 23:30)

Vildo dík za odkaz, přečetla jsem si ten rozhovor. Už jen právě z něj musíš tušit, jak zajímavé je to čtení. Pan Motl je úžasnej člověk a věřím, že žije podle hesla, které si dal. Po přečtení knihy jsem mu napsala, myslela jsem si, že má málo času a že mi neodpoví, ale odpověděl a velice přátelsky. Měla jsem radost. Tu knížku si fakt přečti a pak mi řekni, co si o tom všem myslíš, ju?

Saty - díky za tip (Vilda, 17. 11. 2010 22:28)

Až na ní někde narazím, tak si ji přečtu. Zatím sem dávám alespoň rozhovor s p. Motlem, k této knize. Je zde: http://www.novinky.cz/kultura/206912-stanislav-motl-zivot-je-dar-ktery-nesmim-promrhat.html

pro Jessii (Saty, 16. 11. 2010 11:54)

Žádnou moudrost v tom nehledej Jani, stačí jen sledovat cvrkot kolem sebe.:-)Ten největší problém je v tom, že člověk je tvor věčně nespokojenej. Nespokojenej s tím co má, když to má, není spokojenej že to má i druhej, někdo není spokojenej
s minulostí, jinej zase s přítomností. Ten kdo tvrdí že je se vším spokojenej, vlastně není spokojenej, jelikož druzí jsou zase nespokojeni s ním. Nejsem výjimka, dneska jsem vrcholně nespokojená, byla jsem si pro sváču a prodali mi včerejší chlebíčky. Budou se za to smažit v pekle! Kolega to vidí jinak, je spokojenej, má řízek z domova.:-D
 

pro Vildu (Saty, 16. 11. 2010 09:53)

Tvůj návrh s radostí vítám a hned na to najedu.Nevím jestli jste četli knížku od Stanislava Motla, bývalého redaktora pořadu Na vlastní oči, "Strážce brány". Pokud ne, tak je velice zajímavá a doporučuji. Pan Motl tam píše o Jihlavském podzemí. Všechno co tam zjistil a zažil, se neodvážil v pořadu uvést, protože se chtěl vyhnout záplavě pochybovačů, jelikož je to neuvěřitelné a záhadné. V knize to naopak všechno popisuje a dokládá snímky a svědectvím osob, které uvádí jménem. Knížka mne vyšla na 320 Kč i s poštovným a jsem ráda že jsem to četla, přesto že vyvolala další nezodpovězené otázky. Na druhou stranu zase potvrdila doměnky.

Saty (Vilda, 16. 11. 2010 08:34)

Není zač. Jinak souhlasím - teď už se raději věnujme duchovnu, tajemnu, fantazii.

Saty, 15. 11. 2010 15:09 (Jessie, 15. 11. 2010 19:50)

Jsi moudrá dívka, Saty :-). Ano, je to neuvěřitelné a zvláštní, ale to, co je reálné a můžeme to vidět, vidíme z nějakého záhadného důvodu každý jinak.

pro Vildu (Saty, 15. 11. 2010 15:11)

Díky za odkaz Vildo, vím že chyby byly v tisku formulářů, chyby byly ve vypracování testů a tím pádem byly i chyby v jejich vyplnění. Byla to zkouška, která ukázala co je nutný odstranit a co opravit, aby to ve finále klaplo. Tím to pro mne končí.

pro Pevasu (Saty, 15. 11. 2010 15:09)

Je velký rozdíl vést polemiku o tajemnu a nebo o věcech, se kterými žijeme, které se nás bytostně dotýkají a to, na potvoru každého z nás jinak. Tady těžko lze najít shodu. Tajemno je třetina pravdy, třetina fantazie a třetina přání a to nikdy nevyvolá nepřátelství. V nějhorším případě to na tváři skalního realisty a zastánce Darwina vyvolá pochybovačný úsměv. Reálné problémy naopak dokážou vyvolat nepřátelství velice snadno. V diskuzích podobně zaměřených se nikdy nic nevyřešilo a pokud jsem ze zvědavosti nakoula, tak atmosféra tam čím dál víc houstla a hlasy a výrazy nabývaly na intenzitě a to není nic pro mne. Myslím že jsou zajímavější věci na světě.:-)


 


 

Saty (pevasa, 13. 11. 2010 16:34)

 

máš pravdu. Ale když to Tvé tvrzení vztáhnu na diskuze tady,pak není téměř o čem diskutovat. Myslím, že tady se rozvíjejí konspirační teorie o všem. Nebo měl někdo ducha v ruce a přece o nich píšeme. Viděl někdo kvark, atom, svět jiné dimenze? Kdo byl v nějaké sektě a při tom se o tom všem píše,kdo viděl Boha, kdo byl skutečně čarodějkou.... O těch nešťastných maturitách máme alespoň zápisy sdělovacích prostředků a najednou formuláře musíme mít v ruce. Skutečně jsem formulář v ruce něměl, jen jsem se logicky zamyslel. Když byl tak špatný, proč převážná většina kantorů vyplnila správně? Hodnotil jsem z vlastní zkušenosti na přelomu režimů, kdy jsem v oboru dělal 10 let a výsledky vyplňování čehokoliv byly stejné.

testy (Vilda, 13. 11. 2010 01:32)

Osobně už nemám k tomuto tématu co říci. Kdybyste někdo měl zájem, tak zde jsou ukázky testů: http://www.cermat.cz/ukazky-testu-1404034151.html, a zde je vyjádření k počtu chyb:
http://www.novamaturita.cz/cermat-zaznamenal-minimalni-procento-technickych-chyb-u-generovani-protokolu-o-vysledcich-maturitni-generalky-1404034746.html

pro Pevasu a Vildu (Saty, 13. 11. 2010 00:39)

Nepsala jsem, že se sem bojím, ale když se rozjede diskuze, které se nechci zúčstnit, tak sem nejdu. Konkrétně se to týká maturit. Neměla jsem v ruce formuláře, nemůžu posoudit nakolik byly srozumitelný a protože o tom nevím nic, tak bych si jen cucala rozzumy z prstu. Myslím že ty formuláře neměl v ruce ani jeden z vás, takže rozvíjet konspirační teorie není na místě. Maturitní zkoušky probíhaly zkušebně, aby se vychytaly se mouchy a aby to ve finále klaplo, to je to, co si o tom myslím, nic víc, nic míň.

Vildo, (pevasa, 12. 11. 2010 16:33)

buď to nepíšeš Ty, nebo nevím. Takto Tě neznám. Tebe v žádném případě za viníka nepokládám. Ty máš svůj názor a já Ti ho neberu. Já mám svůj názor a ten si nechám, neb jsi mě nepřesvědčil. Pouze jsem ho mírně korigoval. Saty tu chce mít klid a tak mně poraď jak na to? Házet argumenty ze strany na stranu? Tím nelze k ničemu dojít. Jediný viník, jak jsem tu psal, jsem já, jestli čteš to co jsem napsal. Proto jsem žádal o smazání příspěvků. Takže vlastně máš pravdu, viníka už mám dávno... Na mou duši, ani po této přestřelce, necítím k Tobě ani ždibec zášti. Není to můj styl. Přeji mnoho štěstí a zdraví.

Dobře. (Vilda, 12. 11. 2010 15:55)

Rozumím. Viníka už máš. Reagovat nemá smysl. Míč dopadnul.

Vildo (pevasa, 12. 11. 2010 15:28)

tak to jsi našlapoval po špičkách? Těch mnohosmyslných narážek ... Víš , pro mne bylo mé vystoupení vrcholem mé vulgarity a mrzelo mne, že jsem se nechal vyprovokovat a několikráte jsem se omluvil. Pak jsem prosil Saty aby to celé mé vystoupení smazala, že bude klid. Ke starým věcem se nevracím a tak nevím zda to udělala a nezajímá mne to. Jsou to její stránky.
Jsi plnoletý a svéprávný člověk a tak si dělej co chceš. Vyslovené slovo je jako vystřelený šíp, nedá se vrátit (staré přísloví). Já jsem řekl, že pro mne tato diskuze skončila už předevčírem. Proto, jestli máš potřebu, klidně piš. Napsal jsi"Měl jsem v úmyslu, rozebrat větu po větě a obhájit svůj názor. Nechám však míč spadnout na mé straně. Jsou věci mnohem cennější." Klidně svůj úmysl dokonči, je to Tvá věc a máš na něj právo. Stejné právo mám já už na nic nereagovat.
Víš, existují situace kdy přání, Slunce v duši, vyzní od někoho falešně...., proto jsem ani na něj nereagoval (nakonec je z toho krásného přání pouhá kořalka...)
 

Pevaso (Vilda, 12. 11. 2010 13:58)

Proč ta jízlivá poznámka? Myslel jsem to upřímně. Chtěl jsem tu tíhu nechat na sobě. Ještě pořád můžu. Můžeme to smazat a nechat to být. Pro mě má přátelství větší cenu než můj názor. Řekni ano, pokračujme, a já budu pokračovat. Avšak tentokrát již nebudu našlapovat po špičkách, abych neurazil - ty mě vůbec nešetříš. Řekni ne, a smažeme to. Je to na tobě.

Saty (pevasa, 12. 11. 2010 12:34)

to poslední ( špatně vyplněné maturity od 600 !!!! učitelů) byla také politika?
Tak už se skutečně bojím psát. Že jsem nečitelný? Proč? Vždyť mám , jako jediný z Vás, vystaven pravý ksicht na netu, píšu své názory pod svou identitou a neschovávám se za smyšlená jména (nemyslím nicky). Občas něco schytám a dokonce mi bylo v domovní poštovní schránce v jiném případě vyhrožováno smrtí. Už se nebojím.
Pouze jsem se tady vyjádřil na nevhodném místě. Za to jsem se několikrát omluvil. Když se chci tedy polepšit, je mi naznačeno, že jsem uražený, ublížený.... bouchám dveřmi. ( pro neznalé: rozbor se Saty probíhal souběžně zde a na mailu, včetně heců a tak se mohly zdát některé reakce nepochopitelné).
Prohlašuji, že nejsem vůbec uražený, ani nic jiného, jen nechci dále prohlubovat krizi. Když nemám na co vhodného (nikoho se nedotýkajícího)reagovat, nevidím důvod psát. Ať Vilda klidně hodí míč na mou stranu. Slibuji, že ho tam klidně nechám ležet.Mně nevadí být "poražen". Není to žádné bouchání dveřmi, ale poraď jak tu situaci jinak řešit, než přestat k tématu psát?

Vildo (pevasa, 12. 11. 2010 12:10)

ó, jak jsi ušlechtilý...
Klidně rozebírej. Chtěl jsem tu už jen ticho, aby se Saty sem nebála chodit... , jak naznačila.

Co na to říci? (Vilda, 10. 11. 2010 23:36)

Měl jsem v úmyslu, rozebrat větu po větě a obhájit svůj názor. Nechám však míč spadnout na mé straně. Jsou věci mnohem cennější.

pro Pevasu (Saty, 10. 11. 2010 22:50)

Tedáááá, si mě dostal, jedna nula vedeš. Na druhou stranu se nediv, politiku nemusím, ale ukecávání a okecávání je zase moje parketa. Nevím nakolik se mi to povedlo dneska u tebe, někdy seš nečitelnej, ale snaha tu byla.:-)

Saty (pevasa, 10. 11. 2010 20:49)

no vidíš, uže sem nebojíš..... Hahahahahah

pro Pevasu (Saty, 10. 11. 2010 20:12)

Vrrrrrrrrrr, asi tě zakousnu, to logo máš ode mě dárkem, klidně ti vystavím certifikát a už sííím nebuď ukřivděnej, nebo uraženej, každýho kousíčku tebe by byla škoda.:-DDD

Saty (pevasa, 10. 11. 2010 19:56)

To víš, když ukřvděnej, tak ukřivděnej :D

Ještě jedna omluva - Saty (pevasa, 10. 11. 2010 19:06)

Omlouvám se, že jsem si nevšiml zákazu kopírování motta nad článkem a kdysi ho zkopíroval. Mám dlouhé vedení. Promiň, už jsem ho smazal

Satynko, (pevas, 10. 11. 2010 19:04)

kdyby to napsal někdo kdo o mně ví málo, že jsem se urazil, chápal bych ho. Ale i Ty Brute? Včera jsem se snažil vysvětlit Ratce, že se v mém hodnocení mýlí a že rozhodně nejsem ve stavu ublížení, ale je třeba občas vysvětlit souvislosti lidem nezúčastněným. Když to říkáš Ty, tak už tomu věřím i já. Psal jsem Ti v tichu na mail už v době, kdy jsem zdejší diskuzi uzavřel. Možná trochu ostřeji, ale uzavřel. Nechci abys se musela Satanovi vyhýbat. Jediné co mě mrzí, že jsem dodržel to motto nad tímto vláknem,zamyslel jsem se nad sdělovaným, špatně demokraticky to vyhodnotil a způsobil tu pohoršení. Toť vše
 

Pevasovi (Saty, 10. 11. 2010 18:33)

Jak jen to sakra říct. Vůbec nejsem nadšená, když někdo odejde a i když tiše, tak stejně dveře prásknou jako hrom. Odchází se většinou proto, že je někdo uražen, poražen, znechucen, nepochopen, nebo zklamán a nebo proto, že jeho pravdu druhý nesdílí s nadšením. Jsme na Satanovi, takže ...čert vem politiku, čert vem komouše i kapitalisty. Napsal jsi mi, že nemáš rád ženy, které zavírají oči, nevzpomeneš si třeba náhodou na situace, kdy se ti líbí když ženy zavírají oči? Tohle není z mojí hlavy, to mi šeptá Satan!:-DD

Pevaso (Vilda, 10. 11. 2010 16:05)

Au au... :)))

Vildo (pevsa, 10. 11. 2010 15:54)

máš pravdu, na toto téma nemá cenu diskutovat. k závěru o novinářích jsem vašel z :"Navíc bych řekl, že lidé (včetně našich předních zpravodajských pořadů) jaksi pozapomínají na jednu věc - že se jednalo o testovací maturity"
Pozapomněl jsem.
Dále:"vyrojila spousta lidí, kteří znásilnili pojem „demokracie“ a představují si pod tím to, že můžou mluvit do všeho a o všem"
Už držím hubu .
Dále:" Navíc moje žena, tchýně, tchán ve školství pracují, takže mám info z první ruky."
Jsi tedy opravdu nestranný
Dále:"že i přes těch x řádků, co jsem sem napsal a snažil se ti vysvětlit svůj postoj, jsi v tom žádný můj názor nenašel."
Ale našel, podivný výklad slova demokracie v místě, s kterým nemá nic společného. Když se dva lidé baví o něčem, nemá to s demokracií co dělat. Sám u sebe říkáš, že nemáš dost podkladů a informací a přes to píšeš co píšeš. To je demokracie po Tvém a já Ti to nezazlívám, Tvá věc
Dále: "Protože pokud se nebudeme snažit pochopit, co nám druhý říká, tak opravdu skončíme u prázdného tlachání," Člověk někdy pochopí nepochopitelné a nepochopí pochopitelné.
Ratka chytá na první našlápnutí na VŠ, Ty na učitele. Nevím co s tím a tak končím s tímto povídáním
 

projevit názor (fikus, 10. 11. 2010 13:34)

jak jste se tu kluci rozepsali, .....za komárů se mnozí báli vyslovit svůj názor, protože byl jinej a většinou lepší, než to co zpravidla předkládala garnitura.
Zjistil, jsem, že dnes se mnozí ostýchají vyslovit svůj názor z toho důvodu, že neobstojí v konfrontaci s mnoha dalšími názory. Bojí se být za hlupáky. Ale to lze překonat, hlavně, že všeobecně můžeme mluvit o čemkoli a jakkoli.
A ta pověstná nechut mnohých přijmout nové věci, postupy, náhledy,....to mne velice zaujalo. Na to je jakékoli mocenské uspořádání krátké,...je to v lidech. Kdo ví, snad to může být i tím, že v minulosti jsme si vystačili s málem do konce života a dnes je všechno živější, v pohybu, nároky kladou na lidi požadavek větší pružnosti.
 

Ratce (Vilda, 10. 11. 2010 12:21)

Co tě nezabije, to tě posílí :)

Pevasovi (Vilda , 10. 11. 2010 12:15)

Předsunuješ mi to, co jsem nenapsal. Nic o tom, že by neexistoval solidní novinář, jsem nenapsal. Ani to z ničeho nevyplývá.

Bohužel se v dnešní době vyrojila spousta lidí, kteří znásilnili pojem „demokracie“ a představují si pod tím to, že můžou mluvit do všeho a o všem. A tohle je mi hodně proti srsti. Já nemám žádné informace o tom, jakým způsobem ten test funguje. Zcela určitě jde o nějaké automatické zpracování. To je potřeba nastavit, doladit. Zjistit, proč došlo k těm 600 chybám a zamezit aby vznikly znovu. Analyzovat, poučit/proškolit kantory, vyřešit technické záležitosti, vyladit/doprogramovat systém. To je běh na dlouhou trať.

Ve školství nepracuju, pracuji v oboru, který má hodně společného s reklamou a informačními technologiemi. A přestože o tom tak trochu něco vím, nikdy bych si netroufnul hodnotit projekt v této zkušební fázi bez potřebných informací (které ani na ČT nenajdeš a to říkám i přesto, že je to můj nejoblíbenější kanál). Proto píšu – nedokážu posoudit – nemám pro to dost informací.

Co se týče učitelů – jak jsem již psal – potkávám je často při své práci – odešli ze školství a pracují na lukrativnějších místech. Když se ptám, jestli se jim práce líbila, většina tvrdí, že ano. Odešli kvůli penězům. Navíc moje žena, tchýně, tchán ve školství pracují, takže mám info z první ruky.

Rozhodně si nemyslím, že by produkt selhal, či že by nějak fatálně selhali lidé – to by byly úplně jiná čísla.

Je mi velmi líto, že i přes těch x řádků, co jsem sem napsal a snažil se ti vysvětlit svůj postoj, jsi v tom žádný můj názor nenašel. Protože pokud se nebudeme snažit pochopit, co nám druhý říká, tak opravdu skončíme u prázdného tlachání, které opravdu nevede k ničemu. Stejně jako to bylo za totality.

Vildo, (pevasa, 10. 11. 2010 11:42)

Tvé tvrzení mi připadá jako že u nás neexistuje solidní novinář. ČT mně připadá nejsolidnější i když je také někdy zaujatá. Nevím jestli těch 600 kantorů vyplnilo špatně formuláře na protest nebo toho nebyli schopni, to neřeším. Jisté je, že když ten dotyčný označil na formuláři, že žák podstoupil test z předmětu x a ona to nebyla pravda, byl test samozřejmě vyhodnocen jako nevyhovující, ať to byl protest nebo chyba.. Tak to určitě vím (z telky). O čem nemám informace alespoň převzaté a věrohodné, nepíšu.
Testování čehokoliv je velice důlešité, pro produkt samotný. Tady však byl test produktu i lidí. Selhal produkt i lidé. Stačil by třeba jen kontrolní součet a chyba by nemohla nastat, pokud by lidé nechtěli, ale byla by to v tomto rozsahu zase práce navíc...
Víš, dnešní povídání mně připadá jako za komančů, když se někdo bál vyslovit svůj vlastní názor. Takových nedokážu posoudit, nevidím do toho problému..., bylo dost. Do řiti, tady si snad povídáme vlastní názory a snad takový máš, ne? Vždyť nechceme po pokecu ani dělat reformu, psát petice, svrhávat ministra školství, jen slyšet názor druhého , vyslechnout protiargumenty a sami opravit svůj názor,poučit se, tedy alespoň já. K tomu nejsou nutné ani urážky protihráčům, vulgarismy. Nebo proč jinak tu píšeme? Jen pro zabití času? Já tedy pro získání názorů, abych mohl své případně korigovat.
Pracuješ ve školství? Jak už jsem říkal, dělal jsem tam 10 let a tak možná o tom něco vím
 

Petre (ratka, 10. 11. 2010 11:20)

ja jen vysvetluji svuj postoj. Proc se neucastnuju tady techto retezovych mailu. ze je proste neresim. ze je hazim hned do kose.

pokud to udelas jinak a rozeberes to na blogu tak je to OK. Videla jsem co jsi napsal a zase jsem sla dal.

Vildo (ratka, 10. 11. 2010 11:18)

ja to mam na taliri denne. A musela jsem se naucit s tim zit. nenechat se otravit. a kdyz se nedari nehroutit se. naopak furt udrzovat smer.

Ratko (pevasa, 10. 11. 2010 11:17)

zase Ti nerozumím. Poslal jsem něco dál? Na svých vlastních stránkách jsem to okomentoval. Co je tedy špatně?

Předchozí příspěvek... (Vilda, 10. 11. 2010 09:57)

je Pevasovi...

Jen k těm maturitám (Vilda, 10. 11. 2010 09:54)

"Jinak je určitě v pořádku že 600 VŠ učitelů nedokázalo správně vyplnit doprovodné papíry ke zkoušce maturit.“

V pořádku to určitě není. Já však ze své pozice nedokážu posoudit, proč k tomu došlo. Jestli je to "blbostí" učitelů, nebo špatným zadáním od zadavatele nebo firmou, která celý ten systém vytvářela. Ty to víš?

Navíc bych řekl, že lidé (včetně našich předních zpravodajských pořadů) jaksi pozapomínají na jednu věc - že se jednalo o testovací maturity. Jako technik určitě víš něco o zkušebních provozech, kdy se dolaďují chyby, probíhají zatěžkávací zkoušky atd. Víš určitě, jak jsou důležité a jak jsou cenné informace právě o tom, kde by mohly tyto chyby nastat.

Když jsem ještě zamlada dělal rukama, tak jsme na jednom vývojovém pracovišti, vyvinuli linku na výrobu dřevěných panelů. Strávili jsme x týdnů na montáži a pohybovali se mezi lidmi, kteří na této lince měli pracovat. To bylo úšklebků, slov - "to nepůjde", běžte s tím do…., sem tam nějaká nadávka. Po spuštění linky obrovská nechuť se učit novému postupu, takže to samozřejmě neběželo tak jak mělo. Opět vlna rozhořčení, nadávek. Linku jsme odzkoušeli, doladili, předali. Po několika měsících se jelo na servisní kontrolu. Dodnes to dávám k dobru - přijeli jsme na místo, hala tichá, mašiny nejely. Vstávali nám vlasy hrůzou na hlavě, co se stalo za chybu. Nikde nikdo, až jsme narazili na pár tesařů v kantýně. "Co je, vy dnes nemakáte?" ptal se náš šéf. "Není materiál, všechno jsme spotřebovali." Naučili se to, linka šlapala a ušetřila jim plno fyzické, manuální práce. Dělali mnohem rychleji, než kdokoliv předpokládal - spotřebovali materiál na x dní dopředu.

Proč to píšu? Protože tuto situaci jsem zažil mnohokrát a ještě ji stále zažívám, i když jsem už dávno v jiném oboru. Lidé jsou totiž neochotní ke změnám. Brání se jim. Mají naučené postupy a je pro ně bolestivé tyto postupy měnit, i když je to pro jejich dobro. Řvou, nadávají, vymlouvají se jako malé děti, když se je snažíš něco naučit. Říkají, nejde to. Řekneš mu - tak to aspoň zkus. Zkusí to s nechutí, nesnaží se, nepůjde mu to. Pak řekne, vidíš, já jsem to říkal - nejde to.

Já nevím, jestli jsou státní maturity správné či ne - nedovedu to posoudit. Je možné, že je to celé k ničemu. Mně se jen zdá, že je tam, ze strany některých škol nechuť tento projekt rozjet a ze strany médií chuť tento projekt "démonizovat", aby bylo o čem psát. Jak tohle ale dopadne, ukáže čas.
 


 

petre (ratka, 10. 11. 2010 09:45)

 

kdyz me prijde takovy text od pratel, tak zareaguju velice usporne. hodim to do kose. hlavne takove pamflety nerozesilam dal. u me je pokazde konec :o))

Vildo, (pevasa, 09. 11. 2010 22:47)

nic ve zlém, ale stejně jsem na tom já. Když mně přijde takový text od přátel z internetu, který obsahuje tolik lží a polopravd, reaguji i já. Jsou totiž lidé, kteří vše z internetu berou jako tabu, dělal jsem proto rozbor a komentář.
Jinak mě polika nezajímá. Připomínky jsem chtěl kvůli mé zaujatosti a pro lepší objektivitu. Nikdy jsem nebyl na nikoho vulgární kvůli jeho názoru, nebyl bych ani teď...

Ratko, (pevasa, 09. 11. 2010 22:18)

budem tedy do zítra spolu krásně mlčet :-))) Dobrou noc a krásné sny
Jinak ta témata, co jsi napsala, jsou velice zajímavá i když asi ne na Satana

Pevaso (Vilda, 09. 11. 2010 22:14)

Pokud jsem se tě dotknul, tak se omlouvám. Snažil jsem se v textu "obrousit všechny hranky", tohle mi uniklo. Rozhodně není mým záměrem někoho nadzvihnout. Tohle se týkalo politiky a stejně jako Saty, jsem nehodlal reagovat, protože tohle vždycky skončí špatně. Bohužel to nešlo - jakmile cítím, že je potřeba se někoho zastat, jdu do toho. Tentokrát to byli učitelé. Přeju slunce v duši.

nejradeji (ratka, 09. 11. 2010 21:47)

si povidam co kdo citi. jak vnima svet. co proziva kdyz se obraci do sveho nitra. zda slysi nejaky hlas nebo intuici. zda mluvi sam se sebou. zda slysi andely. co ho vede zivotem a na zaklade ceho si treba vybira tuhle nebo tamtu cestu. co se s nim deje kdyz mlci. kdyz se diva na hvezdy. kdyz nekoho drzi za ruku. takove to mlceni ve slovech.
to jsem stastna ja. kdyz muzu s nekym mlcet.

Petre (ratka, 09. 11. 2010 21:40)

jsem presvedcena ze se da zit spokojene velmi skromne. A nejvetsi problemy si kolikrat delame vzajmne. z blbosti a malichernosti. nezavisle na penezich. takze verim ze je mozne zit stastne a spokojene bez spousty veci. a naopak si myslim ze spousta veci zatezuje. unavuje. otravuje. ale taky nemusi. zalezi jak se dokazeme od veci odpoutat. nezatezovat se nimi.

Ratko, (pevasa, 09. 11. 2010 21:21)

ty reakce: Ještě jsem se nedostal na ty stránky, ale Ty jsi mi mail s odpovědí či stanoviskem, myslím, neposlala. Takže se Tě to netýká.Ty , co mi napsali, to asi zajímá, proč by jinak psali...
Co bych chtěl slyšet? K tomu poslednímu nic. Rád bych slyšel jak bys podobnou zprávu, kdy chci říct, že přes různé potíže jsem v této zemi rád, nebrečím, nepožaduji zájem státu, jsem šťastný..., aniž bys pro nezúčastněné popsala svůj stav. Pokud to nepopíšu, a řeknu, že jsem spokojený a šťastný, nezúčastněný bude myslet že mám 120000 důchodu, vilu na Ořechovce, v garáži Meďáka...., 5x za rok hraji v Monte, 10x za rok jsem na Floridě. Ty mé problémy znáš, tak je vypusť, popis je pro neznalé. A tímto jsem odpovídal na Vildovo :"Na druhé straně znám pár lidí, kteří jsou v důchodu a jsou na tom fakt špatně. Špatné zdraví, malá penze, vysoký nájem atd. Těm není opravdu co závidět. " Nezávidím jim, nezávidím ani těm úspěšným. Víš, už se bojím něco napsat, protože po tomto mém textu asi řekneš, že závidím vily na Ořechovce, Mercedesy, zahraniční zájezdy....
Skutečně nepotřebuji ani chválit, utěšovat, podlézat, klepat na rameno. Víš, já jsem cvok a žiji ve světě, který materialisté nedokáží pochopit, natož do něj vniknout. Nikomu nezávidím, nenávist neznám, ani když je ke mně někdo vulgární. Co chci slyšet? Jak bys to sdělila tak, abys se nedělala lepší než ostatní, jak jsi mi podobné sdělení označila před časem.
Co mě žere? Že lidé mají krátkou paměť a za to že mají k určité době (jedni v minulosti, jiní v současnosti) kladný vztah jen podle profitu... Ale život se skládá z rozmanitostí

Petre (ratka, 09. 11. 2010 20:21)

tak ne. akorat tu ukrivdenost je ehm tak nejak videt. prominent ti vyrobil kratsi nohu. podnik ti nenasel slusnou praci. vsichni odsoudili tvoji reakci ackoliv je spis pravdou ze to ostatni nicmoc nezajima.
co hledas? co by te uspokojilo? udelalo ti radost? Jak reakce ode mne? co bys chtel slyset? ja to fakt nevim. Co napsat, co rict aby te to fakt potesilo. ZAhralo u srdicka.

Ratko (pevasa, 09. 11. 2010 20:13)

to obet je pravděpodobně oběť, tak tou se necítím a řídím si svůj život sám a vždy jsem řídil. To, že konstatuju své zážitky pro ilustraci neznamená, že se cítím ublížen nebo oběť. Můžeš zase začít, že se dělám lepší než Vy ostatní, ale nedělám. Jen jsem chtěl sdělit, že i přes průměrný důchod, zdraví v pr*** a vysoký věk jsem šťastný a spokojený.Nepotřebuji tedy brečet jako ty věčné plačky, že je vše drahé, mají málo peněz, jsou nedoceněni a pod. Je to dost polopatické?

Petre (ratka, 09. 11. 2010 19:53)

myslim ze rozhodujici je zda se citis jako obet okolnosti nebo zda sam svuj zivot ridis. Pokud se citis jako obet tak jeuplne jedno kdo ti to ublizuje jetli tento nebo tamten.

Vildo, (pevasa, 09. 11. 2010 18:41)

Už jsem to chtěl nechat být, ale přiznám, že mě nadzvedla Tvá poznámka jestli dovolím. Nepamatuji se, že bych někomu bral jeho názor nebo se na něj kvůli němu zlobil.
Jinak je určitě v pořádku že 600 VŠ učitelů nedokázalo správně vyplnit doprovodné papíry k zkoušce maturit . viz ČT 1 včera K dalšímu:
Jsem důchodce s průměrným důchodem s kratší nohou, kterou mi vyrobil prominent minulého režimu při dopravní nehodě, nemohu sportovat, moc toho už ani neujdu... Bydlím ve vlastním domku, protože jsem se o sebe vždy dokázal postarat a nečekal na stát. Vím jaké jsou na bydlení náklady a tak se nedivím zvyšujícím se nájmům. Dnes jsem viděl v Táboře nabídku nájemního bytu 3+k.k. za 8 tisíc (Praha je samo dražší)Myslíš, že ve vlastním stejného rozsahu bydlíš levnějí a to jsi musel zaplatit vše sám, zaplatit ze všeho daně a až natáhnu brka, zaplatí děti ještě další poplatky. A jsem v naprosté pohodě i když mně moc peněz po všech poplatcích nezbývá. Záleží také jaké kdo má požadavky na svůj životní standart a jestli se o něj dokáže postarat sám, nebo čeká na to co mu někdo dá.
Nevím co děláš a jak jsi na tom. Nalít někam víc peněz je zajímavý názor. Komu ale, když říkáš že kvalitní kádry jsou fuč a špatné pracovníky můžeš vyhodit jen za velice přísných podmínek. Znáš Zákoník práce? Peníze se nalily do některých oborů z důvodů zamezení korupce. A ejhle, jsme v korupci na čelním místě. Peníze nejsou všelék.... Za nás to byla i příslušnost k podniku, stavovská čest. Dodnes své bývalé pracoviště, kde jsem dělal 22 let navštěvuji a žiji s ním i když se podnik po pracovním úraze ke mně moc dobře nezachoval a nenašel mi , jako invalidovi, slušnou náhradní práci.... Za to mohou lidé, ne ta práce, kterou miluješ.
Závěrem: Líbí se mi, že všichni odsoudili mou reakci na pamflet KSČM, ale samotný pamflet je nechává klidnými. Nemyslete si, že mně to vadí. Vždyť jsem Vás žádal o " zobjektivnění" mého názoru. Ten je , podle Vás, špatný a já to beru. Každý se může mýlit i já.

Pevaso (Vilda, 08. 11. 2010 23:15)

Jestli mám pravdu, nebo ne, o to tu přeci nejde. Napsal jsem jen svůj názor. A budu v tom, když dovolíš pokračovat.
Samozřejmě, že mi peníze za špatně odvedenou práci vadí. Jen si prostě myslím, že pro to, aby dítě umělo, není kvalita učitele jedinou položkou v této skládačce. Zažil jsem několik učitelů angličtiny, při své práci přijdu do styku s překladateli či s lidmi co se anglicky domluví. A vůbec nemám obavy o to, že by nebylo u nás dost odborníků na angličtinu. Jen prostě nejsou ve školství. Protože tam nejsou peníze. A co se týče toho „domluvit se“, tak to je podle mne jen otázkou zkušenosti. Pokud se učitelka v zahraničí nedomluví, nemusí to být proto, že je blbá, „JEN“ třeba nikdy nevycestovala do zahraničí a chvilku tam nežila (což připouštím, je u učitele angličtiny mínus). A to ještě neberu v potaz různé dialekty, rozdíl mezi školní angličtinou a „skutečnou angličtinou“.

Podívej se na to takto. Do zahraničí jezdí i lidé, kteří nejsou žádní chytrolíni. Nech je tam pár měsíců a uvidíš, že se domluví. Nemusí mít vysokou školu, nemusí mít gymnázium, maturitu, ale domluví se. Nechal bys je jenom proto, že se domluví, učit na škole?
Vždy, když s někým mluvím o platech, říkám – dělej za tolik peněz, aby tě to bavilo. A každý z nás může výši svého platu ovlivňovat. Cítíš, že bereš málo? Tak si o ty peníze řekni! Nedají ti je? Jdi jinam. Nedají ti je jinde? Makej jen sám na sebe. A chceš stávkovat? Tak stávkuj. To je přece ta svoboda, kterou jsme tu za totáče neměli. Člověk má právo projevit nespokojenost. Ať se to někomu líbí, či ne.
A srovnávat jestli jsme se měli někdy lépe, či jestli se máme lépe dnes…. Znám pár lidí v důchodu. Jedni se ho dožili v plném zdraví. Sportují, nebo cestují, mají zázemí, dobrý plat a jsou vůbec v pohodě. Až jim to opravdu závidím. Na druhé straně znám pár lidí, kteří jsou v důchodu a jsou na tom fakt špatně. Špatné zdraví, malá penze, vysoký nájem atd. Těm není opravdu co závidět. Jedno mají společné – je jím fuk, kolik stál benzín dříve a kolik stojí teď. Oni hodnotí svůj nynější stav. Jedni spokojení, druzí nešťastní. A podle toho to hodnotím i já.

Satynko, (pevasa, 08. 11. 2010 12:43)

Ty jsi mě ale špatně pochopila. Já jsem k tomu chtěl skutečnou "oponentůru". Člověk si pamatuje něco a na druhé zapomene.... Já chci být objektivnější než ti co to razesílají. Diskuze u Tebe se moje žádost vůbec netýkala.

 

Pevasovi (Saty, 08. 11. 2010 12:11)

 

Díky Petře, víš, na to abyste se nepohodli, vás mám až moc ráda. Bačové, ovce a vlci...tyhle tři skupiny byly a budou za jakéhokoliv režimu. Byly za komančů a jsou i teď. Podle toho kdo byl v jaké skupině, podle toho vzpomíná, buď s nostalgií, nebo s hořkostí. Když už jsme u toho, tak jak jsem k Satanovi shovívavá, tak tenhle vynález bych mu dala na triko. Hezkej den ujko.;-)

Saty (pevasa, 08. 11. 2010 11:49)

díky za názor. To je jen reakce na zásilku, kterou jsem dostal a tudíž prověřuji(viz nahoře) Ani já je podobnými věcmi nezabývám, ale když už to dostanu, musím. Promiň už se to nebude opakovat. P

Pevasovi (Saty, 08. 11. 2010 10:08)

Ahojky Petře, podívala jsem se k tobě a nezlob se, že jsem tam nedala žádnej komentář. Nějak jsme tu vlítli do politiky a od té já dávám ruce pryč, protože nic tak rychle nedokáže lidi rozhádat, jak politika. Každý máte jiný zkušenosti. Jedni si dřívější časy chválí, jiní na ně nadávají, jedni nadávají zase na dnešní dobu a druzí si libují. Odvíjí se to od jejich momentálního finančního stavu. Kdyby se stav věcí obrátil, obrátilo by se i jejich hodnocení. Já jsem ráda, že se může cestovat kam člověk chce a ne jen tam, kam ho pustí úřady a politický rozbory nevedu, na to si svých přátel dost vážím, sory.

petre (ratka, 08. 11. 2010 09:25)

neotravujes. jen jsem chtela odvest pozornost od tematu penez. ze si nikdo nemuze nejak vyskakovat a pokud si usporada svuj zivot tak si muze v klidu a dobre zit. zit a nechat zit.

Omlouvám se že ještě otravuji (pevasa, 08. 11. 2010 08:17)

trochu jsem se zabýval, podle motta v úvodu tohoto vlákna, jedním souborem, který mi dorazil před volbami.
Co mně vyšlo je zde: http://pevasa.blogspot.com/2010/10/blizi-se-volby-tak-zase-vylezaji.html
kdyby mi chtěl někdo najít chybná fakta, budu velice rád. Díky

Vildo (pevasa, 08. 11. 2010 08:09)

asi nemáš pravdu. Platy to určitě není. Vyrobit povinný předmět a nemít pro něj kvalitní kantory je nesmysl. Tady Ti vyhozené peníze za špatnou práci nevadí? V celé republice není tolik lidí, ovládajících kvalitně angličtinu, aby mohli obsadit potřebná místa, ani při trojnásobném platu.

konec víkendu, konec kočkování (pevasa, 08. 11. 2010 08:01)

Vážení, tak jsem zase provedl průzkum "bojem" a trochu jsem se zase poučil.Děkuji za spolupráci. Občas si tak počítám a zjišťuji zajímavé věci. Učitelé jsou v poměru ke mzdě za komančů placeni o dost víc. Ještě o mnoho lepší je to u právníků, advokátů a od této skupiny odvozených lidí. Zubaři si také nemohou naříkat. Nakonec i ti dělňasové jsou na tom líp.... Jak že to počítám? Není to sice přesné, ale přepočítávám ty bývalé platy na tehdejší "levný" a současné na nynější "drahý" benzin. A když pominu takové věci jako v přepočtu nynější podstatně levnější maso, zelenina, technika..., vycházejí moc zajímavá čísla. Uvedu příklad svůj. Za svůj důchod si koupím měsíčně pouze o cca 40 l benzinu za 32,-Kč méně, než v levné době mé aktivní pracovní činnosti (benzin za 4,- Kčs ten za 2,10 vypouštím, byla k němu silniční daň). Ke stejnému množství tedy stačí příjem něco okolo 11500,-Kč Na auto jsem vydělával 26,5 měsíce (a čekal 5 let, kdy Mototechna používala mé peníze..) Nyní stačí při podprůměrném platu ve výši 15000 tisíc 13,3 měsíce. K porovnání jsem použil Octávia super 1960 a nynější Fabii v základu, což odpovídá kategorii.
Divím se tomu kolik lidí brečí jak se má špatně a volá po starých časech. Nebyly tak nádherné , jak nám mnozí tvrdí...
V mnoha příspěvcích čtu jak ti nahoře kradou, plýtvají. Ruku na srdce, byli bychom jiní mít jejich možnosti? Pokud si odpovíme po pravdě, že ne, jsou tato tvrzení pouhou závistí. Mě příjmy a zlodějny těch nahoře nezajímají. Neovlivním je (kdybych je chtěl ovlivnit, mohl jsem jít do politiky). A tak si žiju v klidu, bez závisti. Vím, že na vyšší důchod stát nemá, stejně jako na stotisícový plat pro lékaře. A ty rozkradené peníze. O kolik se zvýší plat či důchod při záchraně 10 miliard při 10 milionech lidí? O nic. Nebude to ani stačit na úroky ze státního dluhu...

fíkus (pevasa, 08. 11. 2010 07:08)

vyhláška 50 je mi osobně známa. Myslel jsem tím zkoušku po ukončení studia , která by obsahovala např. tu 50 , podle oboru, ale také podnikatelské minimum, ekonomiku, aby mlaďas nepřehnal dluhy, pracovní právo...,praktickou zkoušku, což je pro něj určitě důležitější než cizí jazyk v maturitní kvalitě...

Pevasovi (fikus, 08. 11. 2010 01:43)

pro osobu pracující v silnoproudé elektrotechnice jsou periodické zkoušky povinné. A to podle kvalifikace a technické způsobilosti podle vyhl: 50 O odborné způsobilosti v elektrotechnice.
Jsem moc rád Pevasa, že máš stejný názor na to, že zkoušky jako takové jsou nutné pro život a vůbec.

A co takhle? (Vilda, 07. 11. 2010 22:46)

Co se týče učitelů - Pevaso, problém není v paní učitelce - problém je přece právě v těch platech. Jelikož jsou učitelské profese podhodnocené, učitelů je málo, takže učit může jít kdokoliv. A tak si neschopná paní učitelka může křičet o peníze. Pokud by se jí podařilo velké peníze vykřičet, uřízne pod sebou pomyslnou větev. O její místo bude rázem zájem = větší konkurence = vyhazov pro neschopnou učitelku = přijetí kvalitnějšího učitele. Co z toho plyne? Pokud chceme lepší školství, pomožme nenáviděné paní učitelce vykřičet lepší plat. Dobře jí tak :)

petre (ratka, 07. 11. 2010 19:00)

tenkomentar dole byl na vysvetleni proc jsem se vubec ozvala a proc se zastavam ucitelu. protoze si myslim ze jsou taky obeti systemu. to v cem zijeme je hruby kapitalismus, kde skupina bohatych vykoristuje chude. pricemz ucitele radim k ty strane vykoristovane.
neni moc moznosti jak se v tyhle spolecnosti pohybovat a nezblaznit se. jak se dostat mimo. vystoupit z kola ven a neucastnit se. je minimum moznosti. jedinou cestou je co nejvetsi nezavislost na statu. fakticky se uplne odriznout hned jak je to mozne

ale vratim se zpet (ratka, 07. 11. 2010 18:49)

vis, nemyslim si ze by ucitele byli nejak extra odmenovani.
taky si mi nelibi ze jsou z ruznych duvodu proti sobe stvani lidi, kteri fakticky nic nemaji.
ze ti co maji hodne berou tem co maji malo.

Petre (ratka, 07. 11. 2010 18:41)

u nas nejsou tak velke rozdily v platech. mame asi 162 delniku a asi 15 ouradu jak jim rikas. podle me jsou ti kvalifikovani slusen placeni (prumerna mzda)pokud se nepodari prodat vyrobky za cenu ktera by pokryla naklady neni na vyplaty. porad je jednodussi sehnat kvalilfikovaneho delnika nez kvalifikovaneho ouradu. jinak samozrejme souhlasim s tim, ze rozdelovat si velke penize nahore kdyz neni na vypladu dole je bordel a takova firma neprezije.
jak ucitel tak delnik tak zdravotni sestra nebo obycejny urednik jsou mizerne placeni. nemaji si co zavidet.
penize utikaji jinde a jinudy. a ve velkem ze statiho rozpoctu. ale na to asi narazis s temi bilymi limecky. tady to vidim podobne. Ze ti co v tom umi chodit tak maji vystarano.
decka maji technicke skoly. stredni kluk elektrotechniku - silnoproud. Ale umi i fasadu ci neco vyvrtat (praxe ve fabrice)
TEn nejstarsi je teoreticky fyzik a informatik, a teda ehm neni zrovna moc sikovny. a ani nema nejak extra vydelky, nezda se ze by ho lakalo pracovat. spise jezdi po svete.

Ratko (pevasa, 07. 11. 2010 17:00)

ta učitelka neřvala u mě na zahradě, ale byla mezi organizátory petice za zvýšení platů
Nevím kde žiješ, ale tady krachují učiliště, protože nemají žáky. Jak by mohli mít, když je vedete k názoru, že musí všichni udělat tu VŠ, aby se měli dobře a hlavně nemuseli dělat rukama. Tak bude brzo mnoho těch nahoře a makat tu budou Ukrajinci a kvalita tomu bude odpovídat.Jde někdo z Tvých dětí na řemeslo?
O posilování slabých mluvit je hezké. Jak to prosím Tě děláš? Poraď, taky budu. Mnoho lidí tu nadává na některá etnika, že parazitují a neuvědomují si, že jsou na tom stejně, jen s bílým límečkem. Zeptám se Tě: jak mohou firmy dát slušně lidem vydělat, když každý ouřada (byl jsem jím také, ale rozdíly nebyly takové)musí brát 3x tolik než kvalifikovaný dělňas, který hodnoty vytváří?

mladi lide (ratka, 07. 11. 2010 14:14)

ale lide obecne maji malo moznosti si najit slusnou dobre placenou praci. kde by mohli fakt v klidu delat to co umi, nemuseli by se bat o budoucnost, o zivobyti. tohle mi treba je i dost lito. Ucitel to ma jakztakz dobre v tom, ze i kdyz ma nervyjaksvina tak ta skola mu neutece. Ale sikovny remeslnik a zrucny pracovnik nevi zda "bude potreba". Zda jeho firma bude prosperovat. A dnes je malo firem kde si lze vydelat slusne penize praktickou zrucnosti. to me moc mrzi. Spousta sikovnych mladych lidi nema uplatneni. tady bych rada videla nejake reseni ale bohuzel zadne nevidim.

jeste k vzdelani (ratka, 07. 11. 2010 14:07)

to co treba mrzi me je neco jineho. ze treba spousta lidi, kteri nemaji pristup a ani zajme ke vzdelani nemam moznost se vyucit odbornosti. Ze chybi moznost naucit se remeslo. Ze mladi lide nejsou vedeni k prakticke zrucnosti. Ze treba zde neni system dualni vyuky u mistru, kteri by si vzali ucne a vedli ho k remeslu. tohle se mi zda ze chybi. jasne ze chybi i vyuka cizich jazyku na nizsi urovni. ale decko co nema zajem o dalsi vzdelani, a jeho snem je jezdit s traktorem ci delat brusice v autolakovne nema moc zajme o vyukuciziho jazyku. TEda ve tride meho syna to tak bylo. nenaucil se moc anglicky. a fakt to nebylo jen vinou ucitelky ale spise nezajmem decek tesne pred pubertou. vyuka jazyka by mela byt intenzivni aby neco prinesla. ale to vis, mas tak sikovnou vnucku.

Petre (ratka, 07. 11. 2010 14:02)

uz se bojim i zasmat :o)) ta ucitelka rvala o penize? tak to si teda hodne troufa. predstavuju si ji, jak je vyklepana po ty blamazi v Anglii a pak se jeste postavi k Pevasovi na zahradu a rve ze ma malo. Tak to asi nebude. STejne jako spousta jinych veci neni tak jak to podavas.
Je mi lito ze neni dost ucitelu. TAk at si ji ta skola sezene, tu vystudovanou ucitelku. a nebere sni nejakou ktera to neumi a jeste rve o penize.
co ti mam na to rict?
je skvele ze mas tak sikovnou vnucku. umet anglicky je v dnesni dobe fajn. TReba muze jit tu rec ucit, kdyz bude chtit. Anebo delat neco jineho. Bude mit hned vic moznosti.
To o cem ja mluvim josu fakta. neco vidim. slysim. divam se jak to fachci. ale hodnoceni zda je to pro me dost dobre ne bo ne tomu davam tak nejak navic. kdyz to zacnu hodnotit tak prece ta fakta zustavaji stejna. proc bych mela ty druhe hodnotist a soudit, kdyz objektivne ta fakta zustavaji furt stejna.
muj zajem je, aby se tem druhym darilo. FAkta se nezmeni kdyz budu nekomu nasazovat psi hlavu. jedine co muzu udelat pro ty druhe je dat jim kus sebe. Posilit je. Povzbudit je. Sjednocovat. ne rozdelovat. necitim se opravnena hodnoti kdo si sve prachy zaslouzi. jezkovy voci, dyt ja to ani nevim o sobe zda si zalouzim penize. A kdyz ne, tak co mam delat. Mam je vracet? nejsem opravnena hodnotit kdo kolik si zalouzi. a jsem rada ze to nemusim delat.

Fíkus (pevasa, 07. 11. 2010 13:56)

Nejde o to zda zkoušky- to jistě ano
Jde o to, že by spíše prospěla studovanému technikovi státní zkouška třeba elektro, podle jeho zaměření a je méně důležitý třeba jazyk v maturitní kvalitě, který určitě bude potřebovat nastávající VŠ studující zahraniční obchod.

Ratko (pevasa, 07. 11. 2010 13:49)

už jsem z toho debil. Co myslíš, má učitelka s VŠ vzděláním , která je o dvě lekce před žáky v látce, nárok řvát, že je blbě placena???? To ji pak platíme za to že ve škole vydržela tolik let za naše peníze a ne za kvalifikaci a dovednost. A to se tu snažím celou dobu říci...
Vnučka se, na rozdíl od své učitelky, v Londýně, kde by se měla i učitelka domluvit bez problémů, domluvila. Ona tu řeč opravdu studovala. Jinak její učení: Angličtina ve školce, základce s.š., vždy od základů a jelikož jí ta řeč baví, tak i soukromě. Tu možnost má i ta učitelka, aby si doplnila vzdělání a nebyla za troubu u svých žáků...
Nejlepší je ten Tvůj konec příspěvku:" jso lide jak kazdy jiny. chteji se nejak uzivit, vydelat si penize, prezit svuj den." Ano typický přístup.Makejte a peníze sem. Představ si, že by stejný přístup ke své profesi měli piloti s kterými poletíš, chirurgové, kteří Tě budou řezat, automechanici, kteří dělají brzdy na Tvém autě,zemědělci, kteří Tě živí(dodávají potravu), pracovníci vodáren a čistíren,policajti (ale ti jsou tomu Tvému popsanému stylu dost blízko)a další profese Vždyť jsi vlastně podepsala můj předchozí příspěvek, že si své prachy nezaslouží...

za všechno může Satan (fikus, 07. 11. 2010 13:42)

Satan vnukl člověku myšlenku, že nemusí čekat až co mu Bůh podstrčí a spokojit se jenom s tím co od Boha dostane a že může jít vlastní cestou poznání. A od těch dob se člověk začal rozhlížet kolem sebe a začal se učit, aby mohl poznávat sám. Jako dříve byly u kněžích různé stupně zasvěcení, tak si člověk stanovil různé typy zkoušek, jejichž splnění vytváří předpoklad pro další postup. Překonávat překážky je smyslem lidského života. Zatím si neumím představit způsob života, kdy se mi umete cestička k vědění a já si budu pohodlně užívat studentského života bez následků a povinnosti se společnosti, která mi vědění umožnuje, zodpovídat tím, že po určitém čase překonám překážku-zkoušku a tím dám společnosti najevo-ano, jsem připravený postoupit dél nebo nepostoupit. Vědění je dobré k snadnějšímu překonávání překážek, abych svoji způsobilost deklaroval okolí a i sobě, tak složím zkoušku. A proč ne maturitní? Člověk student sice jakékoli zkoušky považuje za opruz, ale jakou radost má, když zkoušku udělá? A nikdy do konce života na to nezapomene. :-)

statni maturity (ratka, 07. 11. 2010 12:55)

nerozumim moc tematu a dokonce ani nevim zda jsou v Nemecku ci rakousku statni maturity (srovnavaci zkouska stredni zralosti) ale domnivam se ze ano. i v nemecku je mozne slozit maturitu obycejne (bez moznosti vstoupit na univerzitu) a pak statne ktera opravnuje vstup na univerzity. S obycejnou maturitou (nestatni) lze jit na tzv. technicke vysoke skoly. ale jak rikam nerozumim tomu, akorat jsem neco postrehla, ze nemusi mit kazdy statni maturitu.

ucitel anglictiny (ratka, 07. 11. 2010 12:49)

mluvit cizm jkazykem a domluvit se v UK neni vubec jednoduche. nepovazovala bych to za ostudu. zila jsem 14 let v nemeckymluvicich zemich a taky se nekde nedomluvim nemecky.
proc jsi tak strasne prisny na lidi? Co od nich ocekavas? Ze budou prefektni?
ucitelka anglictiny na zakladce je casto par lekci pred zaky a je to uplne bezna veci. kde ma ta skola vzit skutecne dobreho anglictinare? ti se nerodi na poli jako houby.
kdyz vnucka pojede do anglie na prakticka tak se za chvili nauci anglicky lip nez ucitelka. A furt to nebude pro tu ucitelku ostuda. akorat se muze ukazat velorysost vnucky, jak se s tim nauci pracovat.
ucitele jsou jen pruvodci. nejsou dokonali. jsou zranitelni. jso lide jak kazdy jiny. chteji se nejak uzivit, vydelat si penize, prezit svuj den. nezblaznit se.

Státní maturity (pevasa, 07. 11. 2010 11:39)

jsou příkladem školského nesmyslu. Nechápu proč existují gymnázia, tedy přípravka na VŠ, když stejný rozsah látky je požadován po učni s maturitou? Ten by měl spíše skládat státní zkoušku ze svého oboru, zda bude schopen kvalitně svou profesi vykonávat. Není rozhodující zda bude "maturitně " ovládat cizí jazyk, když mnoho angličtinářů ZŠ se jazykem, který učí, nedomluví. PŘ. učitelka angliny mé vnučky se v UK nedokázala domluvit( ta ostuda)

Petre (ratka, 07. 11. 2010 11:35)

rozumim tomu co te trapi, taky jsme se i my posunuli a nas nahled na svet. Ve skole se uci prvni tresk. takze se uci jak stary je vesmir a odmita se teorie bible ze svet vznik pred 5000 lety stvorenim. coz celkem chapu a nevadi mi.
pokud existuje teorie ze vesmir vznik z jendoho bodu a ze jeho vek je omezeny tak se tomu nebudu vzpirat.
Snazim se aby deti byly vzdelane a tesim se ze je zajima to nebo tamto. Podnecuje to i jejich fantazii a zvysuje kvalitu zivota.
Ale netrapim se tim co si mysli ten nebo onen. Protoze kazdy z nas si svuj myselnkovy svet vytvari sam. Akorat kdyz vidim, ze nekdo kolem sebe vytvari zdi, ze se vymezuje a vydeluje a vim ze to ve skutecnosti vubec nechce tak ho treba na to upozornim. Ze je lepsi hledat to co nas spojuje a ne to co nas rozdeluje. A ze je toho hodne.
Jeslti se nekdo vytahuje a naparuje, tak je to jeho problem. jeho zivot. a jeho potize.
Papiry ze skoly nevypovidaji nic o charakteru cloveka a o jeho vnitrnich kvalitach. Inteligenci lze samozrejme zneuzit. Ale stejne lze zneuzit i slabosti nebo pozice obeti. Kazdy ma nastroje ktere pouziva ve svem zivote. a ktere mu pomahaji ziskat pristup ke zdrojum.

Vildo (pevasa, 07. 11. 2010 11:10)

souhlasím, že to mají všichni těžké. V žádném případě se nechci dotknout těch poctivých kantorů. Je ale pravda, že ti učitelé našich (nás starých)let, měli sice méně vzdělání , ale cítili s tím obyčejným člověkem, byli jedním z nás. To teď má vnoučata necítí. Přes to převážná většina studuje a studovala s vyznamenáním...

 

k Ratka jinak (pevasa, 07. 11. 2010 11:00)

 

Je vidět, že jsi už dlouho pana Grygara nečetla. Nejde o jeho víru, ale o popírání všeho mimo současnou vědu a Boha viz Skeptici. Jak může tvrdit že to a to neexistuje, když se důkazy a výzkumem nikdy nikdo , díky tabuteoriím neexistence ze školy, nezabýval?

K Ratka pro Saty (pevasa, 07. 11. 2010 10:54)

Vždyť i Ty jsi tady kdysi uváděla, že musíš dát dětem vzdělání aby nemusely.....a měly se dobře. To už jsi předem věděla jak budou dobré?

Ratko, (pevasa, 07. 11. 2010 10:47)

proti vzdělaným chytrým lidem nic nemám a obdivuji je. Mám jen proti namyšleným blbcům, kteří si myslí, že absolvováním VŠ jsou nadlidé. Povyšují se nad kohokoliv a parazitují na společnosti. Mám pouze proti blbcům, kteří učí. Co mohou ty studenty naučit, když sami nejsou schopni pokroku ve vlastním vzdělání. Vymlouvají se na malé peníze, ale za své výkony si nezaslouží ani ty. Opravdovým odborníkům by se mělo platit mnohonásobně víc, ale nejde to. Neschopní závistivci by je sežrali ...
Nechzěl bych rušit Vysoké školy, ale jejich absolvování nesmí automaticky znamenat oohled shora na ostatní, nesmí znamenat, že co naše věda nedokáže vyřešit neexistuje.Př. VŠ učí, že stvoření neexistuje, většina VŠkoláků tvrdí že neexistuje, když neexistuje, proč ho řešit,že? Donutíme děti papouškovat, že neexituje a dávat jim , bez důkazu pro to, že neexistuje, pětky a tak je deformovat pro další život. Na západě se učí vždy různé teorie a proto je nad nimi nutné myslet. My cpeme do dětí informace, které celý život nebudou potřebovat a zkoušíme je z nich. Kolikrát v životě, mimo blýsknutí se , jsi potřebovala datum narození nějakého potentáta?

Vildo (ratka, 07. 11. 2010 10:24)

nazory se vyviji a jsou nestale. je zbytecne se kvuli nazorum dohadovat. ucitele to nemaji vubec jednoduche. Kluk na obecne skole by uplne nestastny, rvali se tam, byli na sebe sprosti. decka kopirovala svoje rodice. TEd se dostal na gympl a je vsecko jinak. nenadavaji si, nervou se. rodina je hodne dulezita, ucitele az potom. i spatny ucitel se da prezit kdyz je to v rodine dobry. a decko neni konfliktni a plne agresi.
pak se lze i vic naucit a otevrit vedeni.

No jo... (Vilda, 07. 11. 2010 01:45)

Každý na tomto světě dělá to, co umí. Někdo kráčí vpředu a říká, co vidí. Někdo to jen papouškuje, co slyšel od toho vepředu, ten poslední se jen veze, naslouchá těm dvěma a neříká nic. Tak to bylo a vždycky bude. Nemám to nikomu za zlé. Možná proto, že odlišit můj názor od toho co, jsem nevědomky převzal, je i pro mě samotného těžké. Často se mi stává, že myšlenku, o které jsem si myslel, že je má vlastní, už dávno vyřknul někdo přede mnou.

Víme jen to, co jsme někde četli, slyšeli, viděli. Znalosti čerpáme z knížek, internetu, televize. A z toho stavíme svůj názor. Podle toho co je nám bližší. Proto jsou názory často stejné – stejné zdroje, stejný názor. Jen ti vpředu poznávají nové věci. A těch je málo.
Myslím, že je velký omyl, nadávat na školství. Jasně, že i tam se najdou lidé, kteří neumí učit. Vždyť spousta kvalitních učitelů odešla za větším platy do jiných oborů. Vystřídal jsem několik zaměstnání/zaměstnavatelů a pokaždé jsem tam natrefil na dva, tři učitele, kteří „zběhli“ z oboru. Všichni se ale shodovali - rodiče spoléhají na to, že děti se naučí všechno ve škole. Často panuje v rodinách názor - pokud děti neumí, učitel je blbec. Kdo se však dnes s dětmi doma učí? Navíc děti už nejsou takové jako dřív – mnohem víc si dovolí. Když slyším od svých dětí, jak to ve škole chodí, tak mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Absolutní neúcta, nechuť se učit. A jak dopadly zkušební maturity? Vůbec se nedivím.

jinak (ratka, 06. 11. 2010 23:20)

taky chapu jako to Petr mysli, rozumim ze mu je lito ze treba Grygar je presvedceny krestan a odmita vsecky nazory ktere odporuji krestanske verouce. je ale odbornik na poli astrofyziky. nelze mit vzdycky vsecko a svet nebezi podle toho jak si ho nakreslime. nelze diktovat jinym lidem co si maji myslet, jake maji mit presvedceni a jake nazory

SAty (ratka, 06. 11. 2010 23:13)

ale to je prece samozrejme. copak se lze neco naucit teoreticky? Jenom sjednoceni s praxi dava nejaky smysl. Uplatneni a vyuziti nauceneho. K tomu prece slouzi uceni. ucime se cely zivot a prokladame vlasnti zkusenosti.
A Petr pise primo o lidech s vyssim vzdelanim. Ze neveri nanic. ze nemaji vlastni nazor. A kolik lidi MA vlastni nazor? Troufnu si rict ze vic nez 90 procent a mozna i vic prejima skupinovy nazor spolecnosti v ktere ziji (mem) Ze je to proste normalni prejimat nazory skupiny v ktere se pohybuju a ke ktere se hlasim. Ze je to pohodlne.
Kdo je bez viny at hodi kamenem. Kdepak jen vysokoskolaci.
Casto clovek pozna par nafoukancu a od toh odvodi celou skupinu. Clovek si vymysli nejaky nazor a pak si ho zacne potvrzovat. Jasne ze najde dukazy kdyz uz predem je o svem nazoru presvedceny. Ze teda ti vzdelani lide jsou takovi a takovi.
jasne ze jsou i takovi a takovi, ale prece jou i jini. jako vsude.

Ratce (Saty, 06. 11. 2010 19:06)

Asi vím Radko jak to Petr myslí. Víš, mamka měla to štěstí poznat jednoho našeho známého a uznávaného malíře. Začal malovat, jen tak, pro svoji radost a pro radost jinejch. Obrazy se líbily, ale pak musel do školy, aby ho veřejnost vůbec uznala. Ilustroval spoustu knih a o nové generaci umělců a výtvarníků řekl. Mladí lidé se učí malovat, tak jako se učí truhlářský učeň vyrobit stůl. Naučí se techniku, ale fantazii a nadání se ve škole nenaučí. Po dokončení jdou jejich díla jedním směrem, protože jejich myšlení jde jedním směrem, právě tím které se ve škole naučili a jejich díla jsou si tak podobná...tak podobná. Tím chtěl říct, že nejde všechno získat ve školní lavici, je k tomu zapotřebí daleko víc.
Já netypuju jaký je to člověk podle vzdělání, ale podle toho, jak velký je jeho rozhled a jaké jsou jeho schopnosti.

Petre (ratka, 06. 11. 2010 18:41)

jenze aby ucitele smeli ucit musi vystudovat VS. nechapu zcela kam miris. Ze by meli uplne zrusit vysoke skoly? Kdo ma teda ucit? a kde se maji tito ucitele vzdelavat. Tvoji zast vuci vzdelanym lidem moc nechapu. prece i mezi nevzdelanci je spousta omezencu.

Petice (pevasa, 06. 11. 2010 15:28)

ve čtvrtek jsem navštívil kostel v Benešově v dobré víře, že si prohlédnu krásnou výzdobu. Neprohlédl. V předsíni byly totiž vyloženy petiční archy k zákazu sexuální výuky na školách. Byly sice úpně prázdné, bez jediného podpisu (lidé už snad mají rozum), ale přečtením jejich textu jsem se ocitl ve středověku a rychle proto utekl. Proč? Myslím, že za chvíli budou zase upalovat čarodějnice, tak aby mě taky nesebrali...

 

Ano Vildo (pevasa, 06. 11. 2010 15:19)

 

Je třeba v něco věřit a pak se to snažit buď vědecky vyvrátit, nebo dokázat. Mnoho ba lépe řečeno převážná většina těch, co si o sobě myslí, že jsou nejvíce vzdělaní a tudíž nejchytřejší, nemá vlastní názor a papouškuje to, co se ve škole jakékoliv výšky, naučili. Ale jak má jít pokrok vědění dále, když je ve školách vše chápáno jako tabu? Jaké je naše školství teď ukázaly státní maturity na zkoušku. Jak může být lepší, když ve školách učí převážně lidé, kteří by se jinde neuživili. Znám to ze své praxe v délce více jak 10 let. Těch pár pravých vědců, kteří se dokáží opravdu zamyslet, táhne za sebou hejno neschopných papoušků, kteří nemají žádný přínos pro lidstvo a nikdy nic pořádného nevymyslí. K pousmání jsou ti čeští skeptici - vědci v čele s panem dr Grygarem.

Vildo (ratka, 05. 11. 2010 17:35)

takjo, nechme se prekvapit :o) vedeni trikrat zdar!

Ratko, možná je to tak... (Vilda, 05. 11. 2010 14:17)

..ale já bych člověka/lidstvo nepodceňoval. Jsem v tomhle optimista.

Vildo (ratka, 05. 11. 2010 14:01)

nektere veci nelze pojmout vedenim. presahuji nas.

Ano (Vilda, 05. 11. 2010 13:57)

Protože nevíme. Stále ještě hledáme. Jen se domníváme, a věříme v to, že naše doměnky jsou správné. Až budeme vědět, budeme ji pevně držet v rukou. Pak už to nebude víra, ale vědění.

Vildo (ratka, 05. 11. 2010 12:58)

to ano, ale zatim se vymyka :o) jako uhor. nelze i chytnout. pokazde unikne

Přesněji... (Vilda, 05. 11. 2010 10:57)

Zpřesním tedy otázku - proč by se měla víra v něco vymykat vědě?

Věda přece popisuje tento svět. Hledá v něm zákonitosti. Až popíšeme celý svět, vesmír a zákonitosti v něm, dokážeme cokoliv. Budeme vytvářet umělé bytosti s umělou inteligencí, budeme umět získat energii z nepatrného množství hmoty. Budeme sami "stvořitelé". A až jimi budeme, jak pak budeme moci vyloučit, že my sami nejsme někým stvořeni? Podle mě není víra v něco, cokoliv co nedokážeme vědecky ZATÍM popsat, v rozporu s vědou. Ba právě naopak - věda kráčí mílovými kroky vpřed, aby poznala svého stvořitele. Ať je jím kdokoliv, či cokoliv.

Petre (ratka, 05. 11. 2010 07:34)

jen tomu ze veda na to jeste nedosahla, ze nejsou dukazy

Když se něco (pevasa, 04. 11. 2010 21:36)

vymyká vědě, je to chyba vědy či vymykaného? Nejde přece jen o víru, ale třeba o UFO (nezaměňuj s mimozemšťany)

jezkovy voci (ratka, 04. 11. 2010 20:24)

to jsem to teda vymkla z kloubu, vymyka samozrejme :o)

Vildo (ratka, 04. 11. 2010 18:06)

Vira se nevymika vede, neco se vymika vede. protoze to veda nedokaze nijak uchopit. nevi co to je.

Dotaz (Vilda, 04. 11. 2010 16:43)

Ratko - proč by se měla víra vymykat vědě?

petre (ratka, 04. 11. 2010 14:05)

pohybuji se hodne mezi lidmi s vyssim vzdelanim. a vetsina mych pratel vysokoskolaku jsou verici. TAkze predpokladam ze veri v neco co se vymyka vede. A naopak znam spoust starsich lidi, kteri byi vychovani v ramci marxisticke ideologie a ani je nenapadne ze by mohlo byt neco jineho nez na co si sahnou.
Co se chces dozvedet? Proc nekdo v neco veri a nekdo ne? Proc? V cem to vezi?

chvíli si odskočím a je tu ticho (pevasa, 03. 11. 2010 19:44)

Mám dotaz: proč lidé s vyšším vzděláním nevěří na nic co by se mohlo vymykat současné vědě. Přitom se smějí starším generacím jak byli naivní když věřili, že jejich období je vrcholem vědění. Vždyť ti současní jsou na tom převážně stejně.... :DD

hledám Jana... (fikus, 02. 11. 2010 15:27)

Jane, nevystupuješ zde pod jinou přezdívkou? Tady bych očekával, že tě najdu a nejsi tu,....Potřebuji tvoji radu!

Petre (ratka, 10. 10. 2010 20:22)

uff, to se mi ulevilo. TAky te miluji.

Ratko, (pevasa, 09. 10. 2010 12:25)

neurazilo a tak k Tobě necítím nijakou zášť. Neumím to. Už Tě a Tvůj styl za ta léta znám a vím, že reaguješ na jednu až dvě první věty a zbytek nečteš moc pozorně.
Ubezpečuji Tě, že Tě stále miluji a to, že mě nečteš pozorně mě nevadí :-))))

Petre (ratka, 05. 10. 2010 08:49)

v tom pripade to beru zpet. nechci psat veci ktere te urazi. byla to reakce na tvoje popichovani, nevzal jsi me vubec vazne :o)) ja se neurazim, ale nahravku na smec nekdy vratim. teda jakoze jsi mi nahral a ja sup zpatky na tvoji pulku. a nemusim hrat kdyz ten druhy hrat nechce. nemyslela jsem to ve zlem.
takze promin jestli te to urazilo.

Ratko, (pevasa, 04. 10. 2010 23:22)


Toto: :o))hahah, takze to co si predstavujes jako vlastni nazor je vlastne to co si predstavujes ty :o))
uz jsem ti prece rekla ze prvni bylo vajco. a to obrostlo slepicou. Ale to si nepredstavujes jako vlastni nazor. TAky sory :o)

Petre (ratka, 03. 10. 2010 10:11)

ty urazky jsi si domyslel. ale mozna ti jen nerozumim, co te urazilo?

Jde (pevasa, 02. 10. 2010 22:03)

to stručně ,jasně a bez urážek. Díky za názor. Ten můj původní byl stejný, jen bez těch miliard let a s mutací.

 

Petre (ratka, 01. 10. 2010 21:07)

 

tak znovu a potreti. nejdriv bylo vejce a pak byla slepice. teda tentokrat jasne a zretelne. (a ne miliony, nybrz miliardy let)

Ratko, (pevasa, 01. 10. 2010 18:13)

je to stále stejný. Nečteš příspěvky a napadáš zbytečně lidi. Kdybys je četla tak bys věděla, že o několik příspěvků níže mám úplně odlišný názor od Vildy,když přihlédnu k dnešní "vědě", ale jeho názor beru jako jeho.Má logiku. Má tu výhodu, že nic neokecává, neschovává se v banální záležitosti za miliony let a píše jasně a zřetelně.

Petre (ratka, 01. 10. 2010 14:29)

:o))hahah, takze to co si predstavujes jako vlastni nazor je vlastne to co si predstavujes ty :o))
uz jsem ti prece rekla ze prvni bylo vajco. a to obrostlo slepicou. Ale to si nepredstavujes jako vlastni nazor. TAky sory :o)

Vildo, (pevasa, 01. 10. 2010 14:18)

 

ano, to je to co jsem si představoval jako vlastní názor. A já myslím, že to tak bylo. V evoluci by muselo být 1. vejce. Slepice by se nemohla za jednu generaci změnit z něčeho, zárodek ve vejci ano... Oni ti skeptici se stále schovávají za učenosti... :-)))))

Ratko, (pevasa, 01. 10. 2010 14:12)

mně nejde o stvoření, ale o názor na blbou slepici a vejce.

Udělal bych jako první slepici (Vilda, 01. 10. 2010 11:27)

Pokud můžu otravovat se světem navrženým v počítači, pak by bylo úplně jedno, jestli je první slepice, či vejce. Když to vezmu selským myšlením, byla by první slepice. Vejce ke svému vylíhnutí potřebuje teplo generované slepicí. Takže bych jako programátor/Tvůrce nejdříve vytvořil slepici.
Napíšu si program slepice. Přiradím ji vlastnosti. Vzhled, chování atd. A pak jen ten program spustím. Pro mě je DNA kód programem. Slepice (či vejce) je definováno tímto programem. Program říká, jak se má slepice chovat jak má vysedět vejce, jak má kohout přilákat partnerku/slepici. Program říká, jak má pasovat kohout jako protikus ke slepici. A já (kdybych byl tím Tvůrcem), při sestavování programu „Slepice“ vezmu některé, již hotové/úspěšné programy (které jsem použil i u jiných živočichů) a tu slepici z nich sestavím. Potom se samozřejmě můžou části DNA shodovat u různých živočichů – a my, jakou součást tohoto systému nebudeme vědět, proč tomu tak je.

Petre (ratka, 01. 10. 2010 11:18)

moje teorie je to v tom smyslu, ze jsem si to zase ruzne prekroutila a upravila podle sveho a svych predstav. takze uz je z toho pak jen gulas :o)) kdybych sla podle teorie priciny a nasledku, tak nejdriv muselo byt vejce (vejce se muze replikovat podstatne jednoduseji) a to pak obrostlo slepici.
kdyz to budu brat zhlediska Existence (stvoreni) tak zde bylo vsecko najednou. nejenom co je zde ted ale co je i teoreticky mozne. Ve stvoreni jsou obsazeny vsecky moznosti ktere stvoreni umoznuje. Je to odraz potencialu nestvoreneho (vedomí).

Ratko, (pevasa, 01. 10. 2010 10:57)

to není Tvá teorie, když sama píšeš, že jsi slyšela, četla...
Tento stav by popřel evoluci a všechny druhy by se vyvíjely od základu. Tomu bych i věřil. Nevěřím těm změnám z plazů na ptáky a pod. Ale kašli ostatní a představ si jen tu slepici a vejce. Logicky. co muselo být dřív ?

SAty (ratka, 01. 10. 2010 10:12)

chci tim rict ze problematika se fatk posouva do momentu zapouzdreni geneticke informace do jader. Pry to byl nejvetsi zazrak zivota. Vsechno se pry odehralo behem tech miliard let. Az se geny zapouzdrily tak uz bylo poradi dane, uz se vedelo jak prijimat signaly, jak je vyhodnocovat.
Teda tohle jsem samozrejme jen slysela na ARTE, prislo mi to zajimave. ze ten nejvetsi zazrak se stal nez se zapouzdrily geny do jader. ze to potom byl jen dusledek. pak uz se jen demonstrovalo neco co uz melo danou formu predem. Proto muze najednou vyrust oko (to u meduzy je uplne stejne jako to nase) protoze uz existuje system na detekci svetla a jeho premenu v signal - nejaky vystup. to vsecko prave melo byt uz dane ve fazi vzniku retezcu RNK, ty DNK retezce byly prakticky indenticke, akorat se uzavrely do jadra. a tim se uzavrela i moznost kombinace mezi druhy. vzory ale jsou furt stejne. ty se opakuji kdyz jsou podminky. kdyz jsou podminky a je mozne vidte tak se udela oko, kdyz jsou podminky tak ucho, nebo nos, ruce, nohy, ploutve, pater. to vse jsou vzory ktere jsou v DNK (puvodne RNK) odjakziva. To je zazrak. ten se udal v mori mikroorgansmu! pak se jen projevil v novych pominkach. TEda to je moje teorie :o)))

SAty (ratka, 01. 10. 2010 10:00)

mela jsem na mysli vajičko, ktere se musi nechat oplodnit spermatem. my mame taky vajicko. ZAby taky. slepica taky. ryba taky. je to furt stejny princip, stejna forma (sekvence), akorat velikost se meni. jsou veci vetsi a mensi. a uplne malinke. nebo obrovske. ale furt stejny vzorec. slepica ma stejne vajca jako mame my (zeny) akorat vetsi :o)

Ratce (Saty, 01. 10. 2010 09:43)

Podle mne musela být první slepice. Nejde vlastně jen o slepici, ale o všechny ptáky. Nedokážu si představit, aby se jako první vytvořilo ze shluku vejce Radko a z toho vejce vylezlo kuře. Jako první u vzniku života musela být matečná buňka, která v sobě nesla už daný genetický kod, aby se vytvořila další stejná buňka. Koumáci se domnívají, (celkem to vypadá logicky) že předchůdcem dnešní slepice byla odnož dinosaurů, kteří také snášeli vejce, ale v koženém obalu. Vlivem prostředí a také sravy k nim došlo ke zvápenatění a vytvoření pevné skořápky. Tohle by nahrávalo evoluci, ale jelikož mi ta evoluce nějak v mnoha věcech nesedí, nespokojím se s tím a ani s mikroorganismy s nezapouzdřenými RNK. Když to tak vezmu, tak všichni prehistoričtí ptáci už měli v době svého vzniku vejce s tvrdou skořápkou, takže tam ten kod už musl být daný. Evoluci připouštím pouze v tom, že selekcí se udržely odolnější druhy a přizpůsobily se, slabší vyhynuly.

Petre (ratka, 01. 10. 2010 07:52)

je primo v nich. udelala jsem chybu ti prvni replikanti byly RNK retezce. ale posloupnost jednotlivych nuklidu a tim i informace v nich obsazena byla v ty dobe (pred 2-3 miliardy let dana) muzeme se bavit o tom jak se dostali jednoduche molekuly schopne replikace na zem. Zda prisly s kometou nebo zda skutecne tyhle cyklicke retezce vznikaly na zemi.
zda se ze replikace je zakladni vlastnost existence. ze jakmile se muze neco zreplikovat tak to udela. MIkroorganismy s nezapouzdrenymi RNK jiz byly schopny replikace a pritom si vymenovali sekvence RNK a tim vytvarely shluky (neco jako dnesni mraveniste) ktere jiz se mohly vymezit. vznikaly prvni systemy schopne replikace. tenhle stav trval asi miliardu let a za tu dobu se vytvorla spousta ruznych sekvneci RNK s ruznymi funkcemi. Az se zacaly zpouzdrovat do jader, byla funkcnost DNK z velke casti jiz dana. BYlo vyhodne se zapouzdrit a tuto ziskanou funkcnost vyuzivat. Pak byla zase dalsí mmiliarda dalších mikroorganismu. Zde bych odkazala fakt na odborníky. ale myslim ze je mozne aby se vyvinulo vajičko jen tak (schopnost se rozmnozit vajičkem)

Ratko, (pevasa, 30. 09. 2010 22:42)

Promiň, zapomněl jsem Tvou teorii fraktálů. K poznání, jako ti lesní muži, došli lidé už dávno na svém těle. Poměry mezi jednotlivými částmi těla jsou u normálně (už vidím otázku co je normální, ale to snad víme: nejsou to liliputi, postižení lidé...)vyvinutých lidí stejné + - nějaké malé procento.Ty rozdíly jsou i u těch stromů.Ale jedná se vždy o stejný druh a není tam žádný vývoj či přeměna. Skutečně to ale nemá nic společného s Tvým osobním názorem na vejce a slepici. Máš nějaký svůj názor na tuto věc? Na miliony let, frakrály a bakterie se vykašli. Jde mně o selský rozum, ne vědecká zdůvodnění nezdůvodnitelného. :-)))) Říkáš, že už bakterie uzavřely své jádro a jak daleko je slepice od nich ?

 

opakovaní (ratka, 30. 09. 2010 15:06)

 

stejnych vzorcu je samozrejme jen metoda. nic jineho. kdyz si predstavime, ze na zemekouli byly miliardu let pouze bakterie a tyto bakterie zaplnovali kazde mozne mistecko a nekolikrat (no mockrat) za tu dobu temer vsecky vyhynuly aby opet prorostly celou planetu. a znovu a znovu. a tojeste nemly zavrene jadro. byly bez jadra a tak si mohly ruzne vymenovat obsahy svych DNK. Rika se ze v ty dobe byly zrozeny vsecky formy. az se zacaly DNK uzavirat do jader tak uz bylo rozhodnuto jaka informace znamena jakou konkretní formu.

Petre (ratka, 30. 09. 2010 09:31)

ale mam jeden tip, ktery neni nazorem ale skutecne jen tipem bez jakychkoliv hodnoceni. je to fraktalni geometrie.
fraktalni geometrii se "ridi" pohyb hmotnych utvaru, je mozne odhadnout jejich tvar a posleze treba i zpocitat obsah ci odhadnout vyvoj "komplikovanych tvaru".
Nedavno jsem na ARTE videla zajimavy porad o fraktalni geometrii. Matematiky vysmivany obor (bez dalsiho uzitku) se presto rozviji a par nadsencu slo delat vyzkum nekam do nedotcneho pralesa.
Nasli si obri strom a pocitali pomer tloustky (delky) kmenu, pak jednotlivych vetvi a pak dalsich vetvi na techto vetvich a vytvareli pomery (cisla) ktera se porad opakuji. Pak merili stromy v okoli cca 200 m a z jistily ze tyhlepomery zustavaji porad zachovany i ve vztahu k jinym stromum. to znamena ze ostatni stromy byly velikostne rozdely taky ve stejnem pomeru. Takze nikoliv jen pomery na jendom stromu a alei pomery v rozlozeni jednotlivhy stromu (velke, stredni a malinke) zustavaly stejne. Fraktal je proste opakovani formy. Je to cislo ktere se opakuje porad dokola az vytvori slozite, koplikovane formy. cehokoliv. pobrezi, mraky, hory (v nezivem) a cevni soustavu, perí, poměr jednotlivých částí tela v živém. jednoduchy vzorec se opakuje a umoznuje aby treba rečiste krve či zilky v listu, ci řeka v krajině zajištovali co nejjemnější výměnu mezi elementárními složkami existence. Aby byl možný kontakt. forma odpovídá učelu. nevim zda jsem ti odpovědela tím na tvoje vejce. asi ne. možna tím že forma se opakuje u různých živočichu s uplně rozdílnou DNK. Naprosto ruzné materiály či živé tvory opakuji stejné formy. A tyhle formy josu dany číslem.
nejsem věřící ve smyslu nejake tvurčí inteligence. spiše vřím že všecko tady je. a že hmota si to stahuje (ty formy) dle sveho naturelu. Nikoliv že by to někdo zamerne tvoril Nevidim v tom plan. spise večné přichazení a odchazení. vznikaní a zanikaní. nečeho co tady je kompletní a odjakživa.

petre (ratka, 29. 09. 2010 20:43)

ja tiprave rekla, ze to nevim. kdybych byla mystik tak bych se treba v mysi vratila k okamzikum rozhodnym pro evoluci a rekla: TAkhle a takhle to bylo. ale nejsem mystik, takze to fakt nevim. nemam zadny nazor. k cemu by mi byl, kdyz to nevim? papouskovat po jinych me nebavi.

kde funguje evoluce? (pevasa, 29. 09. 2010 20:36)

Vždyť ten jediný důkaz , pěnkavy Darwinovy, jsou pořád pěnkavy a jestli mají zobáček delší či kratší, barvu takovou či makovou, je to týž druh, pouze jiná varieta. To umí i člověk např příbuzenskou plemenitbou dosáhnout změny zbarvení , velikosti.....
Je tu pár pilnějších diskutérů, tak mi , Vy pilní (Ratka, Vilda, Bandy, Satynka, Mimiane...) rozeberte svůj názor na problém vejce- slepice. Pohledem evoluce, genetiky, náhody... Rád bych se poučil. Co říkájí učenci ve škole vím, ale snad máte vlastní názor, podeopřený nějakou vědeckou discilínou... Ne teorií a miliony let. Přírodní zákony se nemění ani za biliony let :-)))

Vilda (ratka, 29. 09. 2010 10:51)

tak nejak to vnimam taky. ze je to nepodstatne. nikdo z nas u toho nebyl. pry velci mystici se dokazi vratit v mysli az k pocatku stvoreni. dulezity je proud zivota a ten plyne bez preruseni jako proces... detaily uz nehraji zasadni roli, stejne je nikdo nedokaze popsat. jedine kdyby se ve sve mysli vratil miliony let zpet a rekl: zrovna vidim..... jak jsem dinosaurus (coz nekteri takhle vnimaji)

Je to jen teorie... (Vilda, 29. 09. 2010 10:09)

Myslím, že evoluce, funguje. Na druhou stranu si ale myslím, že je trochu přeceňovaná, že je to jen jeden z "proudů" (až ne tolik podstatný) toho, jak se život na této planetě vyvíjel.

Bandy (pevasa, 28. 09. 2010 10:06)

ale to by byl hrob genetiky... Buď skokové mutace , nebo je genetika v čudu :-))
Příklad: pes může být malý, velký, pudl, ovčák.., ale genetika nedovolí, bez mutace, aby byl třeba liškou, vlkem... Ten druhový gen je blok a byl jím vždy, jinak je genetika pohádka. Co je tedy vývoj? Co mi řekneš na dotaz: vejce bylo první nebo slepice? První muselo být vejce, ať je snesl kdokoliv ( a muselo jich být, jako všech zárodků k pokračování druhu, víc) a jedině mutací zárodků se ta slepice mohla narodit. Živá slepice se jistě nemohla z ničeho přeměnit a pak snést vejce ( ona ale na vejcích musí sedět, plazi, ze kterých vznikla ne Jestli první slepice sedět nemusely, proč začaly? Jak na to přišly?). Otázka je jak vznikl také "vývojem" kohout tak, aby pasoval jako protikus, kdo mu řekl, že musí na slepici skočit. Než by na to přišli vývojem, nesměl by uplynout čas delší jednoho slepičího života, jinak vymřeli... Myslím, že ta teorie vývoje a náhod hrozně kulhá a "učenci" už by měli vymyslet nějakou pravděpodobnější.... Zatím melou pořád dokola 100 let teorii o které pochyboval i její autor a znal její bolavá místa.Ti učení se tím ani nezaobírají a pouze hledají jak ty chyby očůrat. Proč?

 

Pevasa (Bandy, 25. 09. 2010 21:12)

 

Tvůj praprapředek nebyl produktem mutace. Jen přirozeným důsledkem vývoje. Není pravdou, že pocházíš z opice. Jen vývoj savců v některých podmínkách se ubíral směrem k homo erektus, pak k homo sapiens.

Tak se tu na mě domlouváte? (pevasa, 24. 09. 2010 19:36)

No tak jsem se vrátil a co nevidím... za dlouhejch pozdně letních večerů jsem tam něco trochu četl a tak jako vždy mně padla do oka rada či návod. Bylo to sdělení P. Bruntona Dr. Tomášovi: "Zkoušejte cokoliv ,ale ,probůh, nikomu o svých pokusech neříkejte, nebo se budou čerti ženit..." Tak v tom smyslu to P.B. řekl, už si to tak přesně nepamatuji, ale jednotlivé pokusy konkrétně tedy nebudu psát. Nakonec si ta různá cvičení můžete najít na netu.
Zkoušel jsem ty různé přenosy vědomí, pozornost za pozornost, potlačování ega, ba dokonce výstup z těla( to se mi ale nevedlo). Zkoušel jsem předat řízení mého já kamsi. Technika je žádat toho co není (v Návštěvnících se jmenoval CML)o vedení. Horší bylo se z toho vymanit. Člověk totiž je sice bez toho "já" , ale je to ještě on sám? Vždyť to "já" určuje, že jsme to ještě my... a že nejsme někým řízení roboti. Tento směr nedoporučuju nikomu a proto o jediném píši konkrétně. Pozn. : pokud žádám toho co není o pomoc při své nápravě, tak to, jak už jsem psal dříve , funguje spolehlivě. Klidně to odsuďte jako autosugesci a pod., ale vím své...
Začátek té cesty ke zbavení "já", různá cvičení s myslí a vědomím, pohledy (vhledy) do vlastního uvědomění si,a pod., byl krásně a nenásilně , ale zdlouhavě řešen v Paměti mystika na ČT. Kdo má o tato cvičení zájem, určitě ví kde je najít. A výsledky jsou tedy tajné. :-))))

Ratce (mimiane, 22. 09. 2010 00:52)

Víš Ratko, já někdy tvým pocitům rozumím ihned, stává se,že jsou často podobný mým, chápu je, ale někdy to zahltíš, právě přicházejícími myšlenkami,pátý přez devátý a já v tom pak mám maglajs. :-) Ale neva, čtu tě moc ráda a myslím, že tě chápu a rozumím ti.

SAty (ratka, 21. 09. 2010 12:35)

me ta podobnost naskakuje sama ve smyslu empatie. tam kde vnimam alespon kus sama sebe tam se dokazu vcitit a dokazu se tam taky orientovat alespon trochu.
tam kde neni nic co by se priblizovalo memu vnimani (chapani) tam nerozumim. i kdybych chtela. je to pro me cizi vesmir do ktereho nemam klic.

Ratce (Saty, 20. 09. 2010 23:21)

Taky se ráda dělím o myšlenky, ale nehledám podobnost se mnou. Je mi jedno jestli je ten člověk šťastný, nebo ne, jestli je spokojený, nebo věčnej rebel. Naopak jsem ráda když jsou lidi rozdílní, potom jsou i rozdílný názory a o to je to zajímavější. S tou vodou je to hezký, myslím že jsem něco podobného četla, nebo slyšela.

priklad s vodou (ratka, 19. 09. 2010 18:48)

ja ten priklad s rybnikem znam tak trochu jinak. predstavme si ze jsme vodou v rybnice. na hladine vznikaji vlnky a kazda z tech vlnek si vytvori vlastni male ja. Vlnky se mezi sebou pozoruji, bavi se spolu, soutezi jedna z druhou aby posleze roztristene umiraly. Ty vlnky znaji jen vodu, a tak josu presvedceny ze vsecko je z vody. Ale nad nimi je jeste vzduch, zeme a ohen. muzou to nekdy zjistit? Muzou se dozvedet ze existuji i jen sfery nez voda? Pry ano. treba tim ze v urcitych okamzicich se protnou se vzduchem. Protnou se ve svych krajnich pozicich s necim neznamym. A "nasadi si broucka do hlavy" netusi co za brouka to v ty hlave maji :o)) ale kdyz se znovu zrodi jako vlnka, tak se opet vzduchu dotknou a uz ho pociti. Zsiakji pro vzduch cit.

Saty (ratka, 19. 09. 2010 18:40)

to jsem rada, ze nade mnou nelames hul :o)) ono se velice tezko sdeluje prave to co clovek skutecne proziva. Moc me zajima, zda nekde zije nekdo kdo je stastny, vsecko ma a nic mu neschazi a presto si klade otazky a hleda... nespokoji se se svymi prateli, se svymi zajmy, se "svym" malym stestim. zda nekde najdu nekoho, kdo je ujety podobne jako ja. Ze ma vsecko a presto se porad pta: Co to je? Cotoje? Cotoje? A kazda odpoved ma pro me cenu zlata. Protoze vim ze nejsem sama kdo se pta. ze je takovych vic. hledacu.

pro Mimi (Saty, 19. 09. 2010 11:15)

Neboj, stejně jsem měla v úmyslu nenápadnou mailovou manipulací Petra přimět, aby to sem dal. Připravím se na to a udělám hafo místa na komentáře, aby se nemohl vymlouvat.:-DDD

Pevasovi (mimiane, 19. 09. 2010 01:31)

Ahojky Petře, jakýpak mejlíky, já jsem taky zvědavá a asi nejen já, určitě je nás víc a že je to dlouhé,tak piš klidně na díly, aspoň se budu mít na co těšit :) a jak bylo na cestách?

Pevasovi (Saty, 18. 09. 2010 23:32)

Počkám si a jsem docela zvědavá....ne docela zvědavá, ale hrozně mooooc.:-D

Ratce (Saty, 18. 09. 2010 23:31)

O tom že otravuješ nemůže být ani řeč, naopak. Stejně jako ty jsi zvědavá na to co si myslí druzí, mě i ostatní zajímá tvoje vize. Že si někdy třeba trochu nerozumíme, nebo máme jinej názor je přece normální. Já jsem taky z tebe někdy na větvi a když to rozeberem, tak nakonec zjistíme obě dvě, že ta propast tam není zas až tak velká. Mylsím že tohle se stává většinou.:-)))

Satynko (pevasa, 18. 09. 2010 14:02)

je to už dlouho, ale něco si pamatuju. Teď odjíždím. Jak se vrátím, dám něco dohromady a pošlu na mail. Sem je to moc dlouhé a složité...

pro Pevasu (Saty, 18. 09. 2010 11:56)

Ahojky Petře, mohl bys něco málo prozradit z těch pokusů? Popsat o co ses snažil, kam ses dostal a jaké jsi měl pocity? Tohle by mě dost zajímalo, možná právě proto, jestli ty výsledný pocity nebyly hodně podobný mým pocitům.

Petre (ratka, 17. 09. 2010 18:52)

aha, ty narazis na tu jogu, o ktere jsem psala ze jsem ji cvicila. ale dyt to byly jen detske cviky. nic jineho jsem nemyslela. sice se tomu rikalo Hathajoga, ale to bylo jen cviceni pro deti. nic jineho pod tim nehledej. nevinna hra.
ahoj

Ratko, (pevasa, 17. 09. 2010 15:31)

lidé, kteří jsou na té cestě, o které mluvíš a s níž také laškuji, studovali a studují desítky let u t.zv. Guruú. Také jsme měl takového. Bohužel ni zemřel dříve než jsem se pohnul s místa. Tady se to bere obráceně. Někdo se postaví na hlavu, přečte pár beletristických článků a myslí, že je jogím a guru. Na tom východě se napřed dlouhá léta učí a pak se začnou stavět na hlavu, ale stále se ještě necítí být Guruem. To stavění na hlavu má smysl pouze s tím učením, jinak je to, co se provádí zde, pouze gymnastika... Koukám, že už jsme od cesty k blaženosti u Marca Aurelia. Ten se ale zabýval něčím jiným... Ale můžeme rozebrat i jeho.... Za chvíli bude zima a času dost :DDD

odkaz (ratka, 17. 09. 2010 13:31)

zrovna jsem narazila na jeden odkaz, asi jsem vekym privrzencem stoiku a ani o tom nevim. moc se mi to libi
http://blog.wuwej.net/2010/09/16/marcus-aurelius-antoninus-hovory-k-sobe.html#continue
ten markus aurelius antonius psal zpusobem ktery mi je blizky. je zajimave ze vysledkem techto myslenek byla sama valka. i to vede k zamyselni. jak vse spolu souvisi.

Petre (ratka, 17. 09. 2010 12:51)

bujnou rozpustilost jsem nikde nevzpominala, nahrad to radostnosti. Ono to je takove divne slovo, neni to aninspokojenost (ta se vaze na neco) a asi ani stesti (ktere je prchave a mizi) nekde se tomu rika taky blazenost ale to mi prijde taky ne zcela jaksi mimo .... je to pocit ktery prichazi v tichu, treba kdyz sedis nekde a kolem vsude je klid a ty najednou citis ten pocit. jen tak priciny. je navazany jen na to uvolneni, nema konkretni duvod.
ale to jsou fakt jen takove plky. nekoho muzou otravovat. uznavam. preji vsem hezky vikend.

Petre (ratka, 17. 09. 2010 08:01)

Vidim ze jsi se tim zabyval. O tom to prave je, ze jakmile na to nejsi pripraven tak to v tobe vytvari negace a je to mnohem horsi nez predtim. TAkze ty posledni prisepvky tak nejak podobne chapu taky. Kazdy to chape ze sveho hlediska tak trochu dle sveho. kazdemu to dava jiny smysl. Zijeme si zde v pohodli a tak z pohledu uzivajicich si konzumentu nemame zajem o nejake rozpousteni hranic. lide jsou spokojeni s tim jak ziji.
Mozna vidim kam tento zivot vede. kde kazdy zohlednuje predevsim sebe. Ale mam nekomu vykladat ze jsem blazen? nikdo mi nerozumi. tak muzu akorat rict ze mi je lip kdyz na tom hmotnecitovem moc nelpim. protoze kdykoliv o to muzu prijit. a je fajn ze se smi o tom mluvit :o)

dodatek (pevasa, 16. 09. 2010 23:09)

ještě jsem zapomněl: Konečné stádium má být rozpuštění v té centrální inteligenci. Tam nemohu ale být sebou, protože jsem se "já" vzdal. Nemohu tedy nic cítit, protože nejsem. Je to taková normální smrt, tak proč pospíchat.
Pozn.: Při troše cvičení lze to "já" kamsi delegovat. Podobné pokusy mám za sebou, ale věřte, že dostat ho zpět je moc a moc těžké....

To je guláš (pevasa, 16. 09. 2010 23:00)

Ratko, nedokážu to přečíst celé, bo je to nesmysl. Jde o to : zbavit se všech závislostí a tím je třeba zbytečné krafání o tom co ještě nechápeme a chceme o tom poučovat ostatní Četl jsem vysvětlení Vámi diskutovaného ( a myslím, že to tak skutečně bude), kde byl dán za příklad rybník. Na hladině se dělají různé vlnky, kola, podle rušivých vlivů. Cílem je dosáhnout hladiny bez vlnění, čili hladkou hladinu.Toho lze ale dosáhnout pouze zbavením se "já". Tedy nenastupuje na místo emocí jakási náhrada ve formě bujné rozpustilosti, nebo jak jsi to tam psala, protože i ty pocity ten rybník vlní. Proto jsem tuhle psal, že jsem došel k otázce, zda vůbec po takovém stavu toužím a není to ještě větší pastička než pobyt na nebesích. Do té prázdné a klidné hladiny se pak rozloží to poznání, o kterém tu tak krafem. Po tom poznání má následovat další stadium a tím je splynutí s , můžeme tomu říkat jakkoliv(bůh, nejvyšší inteligence, příroda,... také nadjá, velké "JÁ") a různě jinak, podle víry). Teď jsme sami sebou. Chceme se toho zbavit? Pokud ano, museli bychom být skutečně flegmouši bez citu. Muselo by nás nechat volnými utrpení dětí, války, hospice... , protože se žádné emoce nepřipouštějí. Tady cítíme, že to je blbost. A pokud to tak cítíme, neměli bychom se touto ideologií zabývat, protože na ní nejsme zralí...

Ratce (Saty, 16. 09. 2010 19:58)

Říkáš poprat se se smrtí, přijmout ji, pokořit se před ní. Ono totiž nic jinýho člověku nezbude, než ji přijmout, když nadejde čas a jednou ten čas nadejde každýmu. Když vidíš starý lidi třeba v domovech důchdců, nebo v hospicech, tak na nich vidíš, že jsou smíření s odchodem. Vidíš to i na mladších lidech, kteří jsou těžce nemocní a vědí, že bude konec, ale ať mladej, nebo starej, nikdo neodchází rád. Ti kdo ze smrti nemají strach jsou pouze lidé, kteří k ní utíkají před bolestí, ať tělesnou, nebo duševní. Je dobré počítat s tím, že někdo z rodiny, nebo přátel zemře, ale ať s tím počítáš, nebo ne, bolest a lítost stejně pocítíš. (teda pokud bys měla ty lidi opravdu ráda) Myslím že je to tak dobře a že právě ta prožitá bolest ti dává sílu překonat i další smutné odchody. To jsou myslím ty správný emoce, kterejm bysme se neměli bránit. Ty máš ale na mysli asi jen emoce negativní. To už záleží na vlastnostech každýho. Některý vlastnosti jsou vrozený, jiný získaný. Někdo je závistivej, jinej závislej na někom, nebo na něčem, někdo sprostej, někdo zlej. Zbavit se takový vlastnosti asi není vůbec jednoduchý, to by potřebovalo od základů takovýho člověka překopat jako PC a dát mu čistej HD.

Saty (ratka, 16. 09. 2010 10:23)

ten posun ke kladnym emocim u sebe treba vnimam jednoznacne. a to soucasne i se snizenim (fakticky zrusenim) naroku na okoli. takze neocekavam od okoli ze budou dodavateli mojich kladnych emoci. zrovna ted nasim pratelum umrela maminka a bratr (nahle) a jeden nas spolecny pritel po dlouhe nemoci plne utrpeni. a moji pritelkyni tatinek.
to je celozivotni ukol. poprat se se smrti. prijmout ji. pokorit se pred ni. smrt prichazi plizive. necekane. je dobre byt pripraven kdyz prijde. otevrit se zivotu i ve smrti. smrt je neco co je zde porad. druha strana zivota. zivota a smrt jako tao. dve strany jedne mince.

Saty (ratka, 16. 09. 2010 09:48)

ja nevim. jsou veci ktere lze overit jen fakt v praxi vlastnim zivotem, zkusenosti a hlavne poznanim. Poznat dosah vlastnich myslenek a cinu. Pokud se clovek chce "menit" tak jenom tim ze se vnitrne ocisti od nanosu ruznych predsudku a "pravd", aby reagoval fakt ciste a bez umyslu ublizovat (skodit) protoze vse se toci dokola. pokud nedokaze zastavit zle emoce (myslenky, ciny) sam tak je siri dal. jako mor.

Ratce (Saty, 16. 09. 2010 09:37)

Myslím že tě chápu, prostě udělat ze sebe anděla a vyzařovat jen dobro. Brát se samozřejmostí všechno tak, jak to přijde. Jooo, to by bylo pěkný, jenže ono to ani tak nezávisí na chtění, ale na tom, jakou jsme dostali do vínku povahu, nebo spíš charakter. Chtěj na cholerikovi, aby se zdržel výbuchu nelibosti, když se mu něco nelíbí a vůbec, nemusí to bejt cholerik, ale i kliďas a dobrák se brání a rozčílí, když ho někdo neprávem obviní. Já si o sobě myslím, že se snažím brát vcelku všechno rozumně, ale jsou chvíle, kdy jsem vytočená. Třeba když vidím jak někdo týrá dítě, starýho člověka, nebo zvíře, v tu chvíli jsou všechny moje kladný emoce v tahu. Blbý nálady, pláč, strach, agrese, adrenalin, to všechno je chemie v těle a myslím si, že jen pouhým chtěním ji změnit není možný dokázat. Dokázala bys v sobě udržet kladný emoce, když bys stála tváří v tvář někomu, kdo týral a zneužíval děti? Já teda ne.

SAty (ratka, 16. 09. 2010 08:51)

naopak to o cem mluvim prece vede k posileni citu a emoci. to vsecko je prece zivot. Akorat kdyz clovek lpi jen na tom prijemnem (kladne emoce) tak zacne skodit aby si je udrzel. a taky skodi aby je ziskal. Pokud se dokaze zdrzet skodeni, tak supr. ale lide se mezi sebou zerou, zabiji a nenavidi se prave proto, aby si ty kladne emoce vytvorili a udrzeli.

 

(Saty, 15. 09. 2010 21:59)

 

 

 

Ty mě sakra provokuješ Radko.:-DD Chceš se dostat do stadia, kdy budeš přijímat všechny ztráty, bez lítosti a bez emocí a ztrátu milovaného člověka budeš prožívat jako ztrátu oblíbené věci? Když se k takovému stavu dopracuješ, budeš ještě schopná něco dát? Je lítost taky negativní emoce? Život je teprve krásnej, když je plnej emocí a nejsilnější z emocí je láska. Tvoje úvahy mi silně připoměly film Equilibrium, Není to žádná romantická komedie. Je to pohled do blízké budoucnosti, kde se vládnoucí skupina dopracuje k tomu, že na světě bude líp, když zbaví lidi emocí. Nebude žádné zlo, nebou války, lidé budou jen dobří. Stalo se a z lidí se staly mátohy neschopné citu ani ve vlastní rodině, natož mimo ní, zmizela láska, zmizelo všechno krásný co dělá člověka člověkem. Pravda, nebyly války, nebyly slzy a po ulicích se sunuly proudy apatickejch loutek, studenejch jako psí čumák.. Opravdovej život je o něčem jiným a lidi by ho měli prožít naplno, se vším, s emocema, štěstím z blízkosti milejch lidí, s láskou, ale i se strachem z odchodu těch co máme rádi i odchodem svým.

SAty (ratka, 15. 09. 2010 14:10)

jeste maly dodatek nekdo se muze zeptat k cemu je to vsecko dobre (podobne jak k cemu je nirvana) ma to jediny smysl. zintezivnuje ziti. kdyz se clovek ztisi a v jeho srdci se prestanou neustale rodit negativni myslenky, chteni, touhy tak pociti zivot s obrovskou intnezitou. obklopi ho neco nepopsatelne. zadny adrenalin a revolucni akcnost to nenahradi. tu tichou jemnou bezduvodnou radost.

Saty (ratka, 15. 09. 2010 13:29)

jojo, to je dobry navod pro nas choleriky (pro me) jak se zklidnit. lpet znamena, ze mas spontanni negativni emoce, kdyz o to prichazis. ze se projevuje tvoje osobni chteni aby se veci nezmenili, aby zustaly jak jsou. ale to mozne neni jelikoz vse co vznkne taky musi zaniknout. a tak pokud neco mame, (je nam cenne) tak o to taky prijdeme pokud driv neumreme my. a jako posledni bod je, ze prijdeme i o nase tela a posleze o nas zivot. a pokud budeme na nem lpet,tak budeme tezce trpet :o)) je to teda i o v ztahu k smrti nejen vlastni ale zejmena k smrti a odchazeni lidi ktere mame radi. ale i o nasich touhach , neco mit a neceho dosahnout. No proste je to o nasem omezenem ja. protoze to furt neco chce co nema a pak kdyz to konecne ma tak zase nechce o to prijit.
Nase spolecnost se ma mnohem lepe nez spolecnosti chudsi, a tak prichazeji i ruzne zasahy a pravidla, jak o to co mame neprijit. jak zabranit tomu aby nas nekdo o to pripravil (kdyz uz to mame) a z toho pak vznikaji ruzna omezovani a nasledne i utrpeni. to ze se mame dobre (a treba jsem stastni) automaticky vytvari i ty co se tak dobre nemaji (a jsou nestastni). (viz opet tao) a tak se musime naucit prijmout obe strany mince. bez hnevu a negativnich emoci. protoze to je zivot. teda ja se to takhle ucim. po kouskach. a celkem mi to jde.
SAty mej se. ahojky taky.

Ratce (Saty, 15. 09. 2010 12:53)

To mi připadne jako návod na to bejt dokonalej flegmatik. Jakej je význam slova "lpěti"? Já si to vykládám jako dodržovat něco, co je dobré dodržovat. (Nemyslím tím ale chorobné lpění na prkotinách) Lpět na dobrejch vztazích je taky chyba? Lpím na tom, co mám ráda a mám-li ráda lidi, je něco špatně? Schovávat si fotky je taky určitý druh lpění, mají se vyhazovat, aby člověk nelpěl na minulosti? V jednom případě ale s tebou musím souhlasit, můj šéf lpí na tom, aby práce kterou zadal, byla hotová, tady to lpění docela určitě škodí, ne jemu, ale mně. Musím se na to vrhnout. Zatím ahojky.:-DD

SAty (ratka, 15. 09. 2010 12:29)

škozeni vytvari zaroven i pomahani. Chapes? Teda pokud to beres z tohodlenc dvojakeho jingjang pohledu.
ta basen rika ze clovek nema ulpivat a ma se tesit z toho co je. protoze nejvic skody nadela ten kdo se nechce vzdat toho na cem lpi. V extremu je to jeho vlastni zivot. A jak se brani, rozciluje, trpi ci narika tak skodi.

Neulpivat je hrozne tezke. To je skoro nirvana :o)))

Ratce (Saty, 15. 09. 2010 12:05)

Díky, koukla jsem k tobě a přečetla obě verze. Je to hra se slovíčky jakou umí snad jen Číňani, nebo Japonci, ale smysl mi uniká. Jako by z toho plynulo jediné...všechno jedno a zároveň druhé. Připadne mi, že tahle báseň popírá i Jing Jang, nejsou žádné protipoly, když jedno je zároveň to druhé. Lámu si hlavu jak to myslíš s tím škozením. To by znamenalo, že všichni škodíme všem, i sami sobě už pouhou existencí. Dobře, jíme maso, když budu jíst lisí stromů, budu škodit stromům, stromy také škodí? Možná tím, že ubírají vláhu a kyslík jiným stromům,....jéééžiš, to je na hlavu, mám z toho guláš. S tím Satanem to beru podobně.

moc se omlouvam (ratka, 15. 09. 2010 11:29)

aby Saty nemusela hledat tak mam odkaz:
http://ratka.blog.cz/en/0807/lao-tse

Saty (ratka, 15. 09. 2010 11:22)

nic neprinese. stejne jako zivot ti ve svem dusledku toho moc neprinese krome prozitku. Zkus si nekdy precist basen od Lao-tse Tao te ting. TAky nebudes rozumet o co jde. Ze zacatku vubec. posleze zacne svitat a postupne dochazet o co vlastne jde. ze vse je v pohybu a my to proste musim nejak vnitrne prijmout aniz bychom u toho skodili sobe nebo jinym. Kazdy opakuje: ja neskodim, jak neskodim, ja neskodim. jak to muze vedet? copak dokaze mluvit se vsemi tvory na svete? :o)) aby fakt vedel ze nikomu neskodi?
Buh a SAtan jsou v tvem pojeti (odstavec dolu) dva protipoly jing-jang. to zabarveni (rozdeleni) na dobre a spatne pak vkladame my skrzeva nase male ja, podle toho kde a na ktere strane brehu zrovna stojime. TAkze v tomhle pojeti Buh je jen pulka, ta druha půlka (SATAN) ho jen doplnuje.

pro Pevasu a all (Saty, 15. 09. 2010 10:46)

V otázkách vzniku nás a všeho kolem nás je spousta nezodpovězenejch otázek. Každý má v sobě slova "Bůh otec" a to jak věřící, tak i ateista a může to zatloukat jak chce. Proč se třeba o to zajímám já? Kdybyste neznali svého otce, určitě byste ho chtěli najít. Pátrali byste a hledali po různých cestách a chtěli vědět proč dělá mrtvého brouka, proč se neobjeví, chtěli byste vědět, jestli vůbec existuje. Všichni jsme jako ty děti, co neznají svýho tátu a chtějí se něco o něm dozvědět a nejenom o něm. Protipol a korunní svědek existence Boží je šedá eminence Satan, ale ani ten není k sehnání. Já tvrdím, že kladné a záporné lidské vlastnosTi dostaly jméno, Bůh a Satan, tady taky souhlasím s Pevasou. Mluvila jsem se dvěma lidmi, co tvrdili, že jsou zástupci Satana na Zemi. Fantazírovali. Ti kdo tvrdí, že zastupují Satana, lžou. kdo tvrdí že zastupují Boha, také lžou. Došla jsem k závěru, že nepotřebuju ani jednu z Biblí, pokud budu žít jak píše Pevasa, neškodit druhým ani sobě, podle možností pomáhat a nezapomenu že jsem člověk. Tohle není z desatera, to jsou základní pilíře soužití s ostatními lidmi, které si uvědomili už pralidé z jeskyní, kteří neměli o Bohu, ani Satanovi ani páru. Máme zde splnit jakýsi úkol? V tom případě by musel být někdo, kdo ho zadal a také by musel naznačit o jaký úkol jde. Spíš mi to připadá, že jsme něco jako bezprizorní děti ponechané ať si se životem poradíme jak chceme a umíme. Zmínili jste nirvánu a i když jsem o ní četla, nechápu to slovo a nedovedu si představit, jaký by to měl být pocit. Co člověku nirvána přinese?

Petre (ratka, 14. 09. 2010 09:57)

prozivani je prvotni. nejdriv je treba prozit a poznat co nejvíc. teprve z toho pak vychazí to další. teda jak rikas, furt zustavat na ceste a neodklanet se :o)) soucasti jsi prece uz ted, stačí se rozhlednout. když ti vyhovuje to co žiješ tak zustaneš v tom co žiješ. ten posun je dulezity pro ty kteri trpi a hledaji cesty aniz by ublizovali jinym. a zjistuji ze to neni mozne. ze porad ublizuji. jen timze existuji. Fyzicky musi zit z jinych tvoru a psychicky vytvareji zavislosti.(miluji) to vsechno vnimaji a hledaji cestu. a zjisti ze jedinym resenim je vykorenit utrpeni u sebe. zmenit sebe. prestat ublizovat ve svych omezenych moznostech.

Posun v myšlení (pavasa, 14. 09. 2010 09:21)

Tak koukám , že jsme se všichni posunuli o kousek dál.To je v pořádku, že se vyvíjíme. Já třeba došel k otázce, zda vůbec toužím po Nirváně. Abych jí dosáhl, musím se vzdát svého "já". Pak budu žít ve vědomí, vše budu znát, ale nebudu to já!!! Stejně jako teď nejsem ten, kým jsem byl před tímto životem (vycházín z reinkarnace). Ptám se sám sebe: má mě vzrušovat pocit, že budu někdy v budoucnu součástí jakéhosi hromadného vědomí, nebo mám prožít plný lidský život, tak jak mi byl dán? Docházím k názoru, že bude asi lepší neplýtvat silami na marné a zbytečné snažení (usilovat o něco je silné "já"), žít život slušného člověka, neškodit druhým ani sobě, podle možností pomáhat, točit se svým chováním okolo toho "desatera" a pod. , ale nedělat to pro nějakou lepší existenci(odměnu) v budoucnu. Vždyť i ta snaha o to lepší v budoucnu je přece touhou a v té je toho "já" hrozně moc... Proč se zabývat tím co je a není iluze, zda jsem tu pro nějaký konkrétní úkol. Pokud ano, však on se ukáže. Když se neukáže - neexistuje. Myslím, že si všichni hrajeme na "cestu" k čemusi vyššímu, ale podobné myšlení nás odvádí stranou s cesty. Ale o čem povídat, že? Snad o tom Satanovi, co je v nadpisu. Já si ho třeba představuju jako ten hlas ve mně, který mi našeptává ty špatné postoje.. :-)))

Vildo (ratka, 14. 09. 2010 07:54)

jo, tak jsem to mysela. poznat sam sebe :o) to je ten ukol.

Ratko (Vilda, 13. 09. 2010 23:49)

Tak trochu už začínám chápat, jak to myslíš. Mátlo mě slovíčko „úkol“. Představoval jsem si pod tím slovem něco jiného – úkol jako nějaké zadání od někoho druhého. Nebo také úkol jako poslání – něco vykonat pro dobro celku.

Jestli jsem dobře pochopil, tak je tím myšleno spíše něco jako „předpoklad“ – (předpoklad k něčemu) soubor nějakých vlastností člověka, které ho ženou nějakým směrem (možná by se dalo říci i „karma“, nebo v přeneseném významu „osud“). Ten člověk buď tyto předpoklady správně rozpozná a půjde směrem nejmenšího odporu, nebo se s nimi nechce smířit a půjde tím hlavou proti zdi.

Jestli jsi to myslela takto, tak s tím samozřejmě souhlasím. Toto je přeci úplný základ. Kdysi jsem podobné téma probíral se svojí kamarádkou, která dělala jógu. Dospěli jsme k tomu, že život je v podstatě taková řeka. Buď rozpoznáš ty správné proudy a necháš se jimi nést kupředu, po proudu a dostaneš se hodně daleko, nebo budeš jak mezek silou pádlovat proti proudu a nakonec se utopíš kousek od místa, kde jsi do řeky vkročila.

Takže nejdůležitějším a prvním krokem člověka by mělo být poznat sám sebe. A podle toho upravit své další kroky. Souhlas.

Vildo (ratka, 13. 09. 2010 15:48)

no vidis, ja myslela ze je to samozrejme. ze kazdy tak nejak vnitrne dospeje k poznatku co je jeho ukolem. nejdriv kolem sebe kope a ruzne si vymysli, pak se vymlouva, pak rika ze ho to nezajima a nakonec se smiri. se svym ukolem :o) nebo nesmiri. a sup, je zpatky v kotli. takze nejde vubec o to jestli v neco verim nebo neverim. zda to bylo tak nebo ona. jde jen o to zda nasloucham tomu o co me prosi (žádá) moje nitro. Kazdy ma nejake nitro. Zalezi zda nasloucha tomu co mu rika. nezavisle na nejakem bohu/nebohu. nekomu treba jeho nitro nerikanic, treba ho jen jeho telo nuti soulozit, nebo jist nebo vydelavat penize. asi tim kazdy musi projit, a pak najednou prijde poznani (zevnitr) ze tohle vlastne vubec nechce. a az se ztisi tak to zacne vnimat. svoje nitro. zacne naslouchat.

Ratko (Vilda, 13. 09. 2010 15:33)

Kdepak, vůbec to nevypadalo neomaleně. Jen jsem v té záplavě slov zahlédnul něco, co vypadalo jako nějaká „třetí cesta“. Lidé mají ve zvyku rozdělovat. Stavit myšlenky proti sobě. Např. evoluci proti kreacionismu. Pak se do krve přít a hádat. V tvém textu jsem však zahlédnul třetí alternativu, o které jsem ještě neslyšel a nečetl. A to být tady na tomto světě za nějakým účelem, plnit nějaký úkol, resp. existence nějakého smyslu lidského života nezávisle na tom, aby ho někdo vědomě stvořil pro splnění nějakého zadání/úkolu. Z toho by vyplývalo, že i tento smysl života by se sám postupně vyvinul z ničeho. Že lidstvo by plnilo nějaký účel. Účel který by sám od sebe vznikl teprve v průběhu trvání lidského společenství. Což je dost zajímavá myšlenka. Pozor, myslím to vážně, bez ironie.

ranne krestanstvi (ratka, 13. 09. 2010 15:07)

a vychodni nauky (Buddhismus a Brahmaismus) byly hodne blízké. Jezis prakticky naockoval stary zakon (satansky zub za zub) východními naukami které hlasali vykoupení, sjednocení a zastavení násilí.
Svobody lze dosahnout jen s cistou mysli a otevrenym srdcem. Bez lpeni na hmote. (prirode) Nechal se ukrizovat aby ukazal ze existuje cestak zachrane z tohoto sveta. To byly podle me myslenky, slova a ciny osviceneho proroka.

Vildo (ratka, 13. 09. 2010 14:53)

promin, jestli to vypadalo neomalene. nebyl v tom umysl. jen jsem si moc dobre vedoma ze nicemu nerozumim. myslenku stvoritele jsem zamerne vynechala z uvah, protoze si s ni zatim nedokazu poradit. nevim co s ni. nikam mi nezapada. stvoritel je dobry pro bhaktijogu, kdy jogin postupuje na ceste poznani (rozsirovani vedomi) pomoci lasky k bohu. Cele jeho srdce a vse co dela je upnuto k bohu ktereho miluje a kteremu je oddan. Az se jeho vedomi procisti teprve pak muze predstavu boha opustit a dosahne nirvany. Sjednoceni s vedomim bez formy (no to je ta Prazdnota ale nikdo krome osvicenych nevi co to je) :o))) Ber to prosim s nadhledem. jsem velmi otevreny clovek a pristupny jakemukoliv svetonazoru ktery otvira mysl. zjistila jsem treba ze cesta jogy, vnitrniho uvolneni a uvedomeni sama sebe je pro me to nejlepsi reseni pri "poznavani sveta" Ze je treba to proste jen nechat plynout. nemit zabrany. Kdyz nekdo jde na to pres krestanstvi tak taky dobre. Pokud ma otevrene srdce a nedrzi se dogmat. Kdyz vnima svet s otevrenym srdce a cistou mysli. Automaticky prichazi cesta neublizovani, soucitu, a souzneni se svetem (nehodnoceni z hlediska osobniho prospechu).

Petře (Vilda, 13. 09. 2010 14:42)

Fakt může být součástí iluze. Stejně tak iluze může být součástí faktu.

Ratko (Vilda, 13. 09. 2010 14:40)

Šlo mi jen o to, pochopit, co si o tom myslíš právě ty. Takže nebyla řeč o mě a o Bohu (tedy takovém, jakého si představuji já) ale o tobě a "stvořiteli", kterého máš na mysli ty. Ptal jsem se tedy na to, zda je ti myšlenka nějakého stvořitele blízká (jakéhokoliv), nebo zda je ti bližší teorie evoluce. Na to přece nemusíš být expert. Ptám se abych pochopil.

ziti (ratka, 13. 09. 2010 14:35)

je proste urcity stav. a tento stav si uveodmujeme. cistota a intenzita uvedomeni si sama sebe (ziju) pak urcuje jak bude nas zivot pokracovat po smrti. nase telo i ego se rozpadne. to co zbyde by mely zustat psychicke sily. Z techto představ se dají vytvorit uplné horory. protoze kdyz nekdo vytvarí intenzivní psychické útvary popř. posiluje již utvary vzniklé tak muže vytvářet astrální svet mátoh a ruzných potvor které žiji z našich emocí a vysávají nás. Uplne všechno si lze představit :o) Cim silnejsi ego tim vetsi nebezpeči že se človek do tohdlenc matozne astralniho sveta dostane.

ale dost legracek. ja to beru do urcite doby fakt vazne, nedelam si z niceho prdel a verim ze existuje vnitrni svet. Kazdy si ho nese v sobe a vytvari svojimi myelnkami, posiluje emocemi. Podle toho jaky svet si vytvori podle toho bude umirat a asi (to v zadnem pripade nemuzu dokazat) i posmrtne existovat ci neexistovat (zivorit) ale nas stvoreny svet se toci porad dokola a tak se vse opet semele do jednoho pytle. takze i ten kdo chybuje (dyt pochazime ze zvirat) je opet a opet vhazovan do kotle stvoreni. ne za trest, ale protoze se priroda pozira mezi sebou. jeden tvor zije z jinych tvoru. zive pozira zive. jedno se meni druhe aby mohlo prezit. a i lide se poziraji vzajemne tak dlouho dokud si neuvedomi ze nemusi. v momente jak si sam sebe uvedomi tak zacne mit volbu. bud se bude pozirat (psychicky i fyzicky) dal nebo zacne spolupracovat (vystoupi z prirodnich zakonu a postavi se proti nim)