Jdi na obsah Jdi na menu
 


(ratka, 03. 08. 2009 10:43)

taky nechapu jak to s tou vinou je. Casto citim vinu, ze nedokazu pomoci. Nekdy citim vinu ze jsem se narodila. A nekdy citim vinu ze starnu a umru. A ze tim zpusobim jinym utrpeni.
Kolik viny je clovek schopen unest? A jak se s ni vyporadat? S vinou sveho narozeni, sveho ziti, s vinou zklamani ze sebe, s vinou vlastni malosti a bezvyznamnosti.
Tezke tema pretezke. A pro vsechny co nekdy propadaji zachvatum viny z vlastni neschopnosti muzu jen rict. Nejste sami! vykoupi nas smrt.

zazitky z detstvi (ratka, 03. 08. 2009 09:04)

vytvareji vzorce. a tyhle vzorce jsou jako betonove skruze a zelezne mirze ktere nas obklopuji. Nepomuze kdyz se s nimi naucime zit. Porad budeme vlacet sebou tu pos..ou betonovou skruz. Teprve az je rozbijeme se muzeme volne nadechnout. a jit kam chceme. dopinozit se k nejake vnitrni svobode.
na rozbiti mrizi jsou ruzne metody. Ale podle me to urcite neni vymena jednoho omezeni za jine. vymenit trauma s cikany, rodici, partnerem, potratem, mrtvym deckem za sladkou ulevu "duchovna". Vsechno je porad totez akorat oblecek vypada jinak. To prvni je drsne temne, odpudive a uzkostne, to druhe je sladke, laskave, medove, lepive. oboje ale je stejnou betonovou skruzi. s tim druhym se akorat citime lip

ahoj (ratka, 03. 08. 2009 07:34)

moc hezke babovicky, moc hezke priklady. Vsechny zdravim. a jak jinak radkovy nazory jsou blizke memu srdci. povysenost vnima povyseny. vinu svoji ci cizi sam zatizeny vinou. vidime v druhych sebe. kdyz v dobrem (dle nas) tak se vzajemne chvalime a kdyz v tom zlem tak se hanime. Ale to jsme taky probirali :o))

Bandy (radek, 02. 08. 2009 19:59)

Tahle stránka je označena jako mezilidské vztahy.V nabídce tohoto webu není něco jako filozofie.Vědec nejsem,tak mě polemika pro znalé neoslovuje.
Jinak Baqndy už i základní dogma védské školy nespočívalo v popírání exiatence hmoty,tj.její pevnosti,neprostupnosti,rozprostraněnosti(což popírat by bylo bláhové),ale v korekci jejího obvyklého pojetí tvrzením,že nemůže existovat nezávisle na mentální percepci:existence a vnímání jsou tedy konvertibilní pojmy.
Odněkud mám pocit,že na dané téma jsme spolu už mailovali.Jen Tě chci ubezpečit,že s úvahami Hegela nesympatizuji.Doufám,že tu s Tebou nebudu muset probírat Kanta,Nietzcheho atd..DD))

Bandy (radek, 02. 08. 2009 16:21)

Nevinnost nemůže být ničím "zabarvena",nebo jinak řečeno dotčena.Nechápeš.Ale to neva.

Radek (Bandy, 02. 08. 2009 10:24)

A čím teda může být dotčena nevinnost ? Nebo dotčená být nemůže ?
K čemu mi je skutečnost, když ji nevnímám smysly.Je to pak skutečnost ? Kdo to posoudí ? Zkus se vypravit do Tater. Pak jistě uznáš, že je to dál než do sámošky.
A proč na mezilidských vztazích ? Ty jsou přece o rozdílném vnímání skutečnosti. O tom jak já nebo Ty nahlížíme vinu či nevinu.
Rovněž nejsem zastáncem rozhovorů o cestách a jejich cíli. Stačí mi, když vím odkud a v kolik vyjdu a kam bych mohl dojít, kdyby se mi chtělo.

555 (radek, 01. 08. 2009 22:02)


Nikdo a nic není dál,ani blíž.Ve skutečnosti.V běžném smyslovém nazírání se tak však neustále děje.
Nevím,jestli následná polemika na nastíněné téma má své opodstatněné bmísto v zdejší rubrice mezilidských vztahů.
Jen na okraj..nejsem zastáncem,natož přívrřencem žádného učení,filozofie.Ani nevím co říci.
To ječ tak asi vše.

Ti..kdož jsou již v cíli své cesty...těm vzkazuju,že ještě ani na cestu nevstoupili..

(R.J)

Bandy (radek, 01. 08. 2009 21:49)

Nevinnost není dotčena vcinou,či nevinou.

Radek (Bandy, 31. 07. 2009 20:13)

Cítím se nevinný. Čí vinu tedy nesu. Nějakou nést musím. Jsem za vinu trestán. Je to zaujaté ?

pro radka, (555, 30. 07. 2009 19:52)

ano:( Teprv se učím.

Bandy (radek, 30. 07. 2009 16:11)

Nevinní si nic nenesou.Jak taky.Zkus nad tím nezaujatě trošku popřemýšlet.

555 (radek, 30. 07. 2009 16:09)

Je mi jich líto doposud..Neodpustila jsi sobě.

pro Bandyho, (555, 30. 07. 2009 12:38)

Říkáš, že jsi ochoten odpouštět... Tak odpouštěj bez rozdílu. Je to spíš o tobě, nežli o nich. "...nastav i druhou tvář". Vím, že mě to může být jednoduché radit ti, když já jsem si to samé neprožila. Taky mně dost lidí ublížilo. Když jsem byla menší chodila jsem do školy s dětmi z dětského domova. Byli opravdu zlí. To co dělali mně i mému bratru bylo pro nás peklo. Po nějakém čase jsem z té školy odešla, ale i přes to jsem je potkávala. Jednou večer na mě začali řvát nadávky typu: "podívej se na tu bílou hubu"(jelikož většina z nich byla romského původu), "spřelámem jí ty její nožičky". Nevydržela jsem to. Oplácela jsem jim stejně. Začala jsem jim nadávat. Ani to nebudu opakovat. Jím to nevadilo. Měli radost, že jsem jim dala důvod k tomu, aby mě mohli zbít. Rodičům jsem nic neřekla. Od té doby jsem žila ve strachu, kdykoliv jsem šla z autobusu domů. A také, že jsem na ně jednou znovu narazila. Nevím, co mě to popadlo: jenom jsem je slušně pozdravila. Oni mi začali nadávat. Jen jsem se usmála i když uvnitř mě se všechno svíralo. K žádnému konfliktu už nikdy nedošlo...
Co touto zkušeností chci říct? Sama pomalu nevím. Není to o tom, že by jsme se měli před nepřítelem přetvařovat. Nenáviděla jsem je. Z celého srdce. Ale potom jsem si řekla jak na tom ty chudinky vlastně musí být špatně, když vyhledávají útěchu v násilí. Odpustila jsem jim. A je mi jich líto doposud.

Radku (Bandy, 30. 07. 2009 12:27)

Proč nevinní nesou pocit viny , a naopak hajzlící si vinu ani neuvědomí ? Proč vinu nepřiznají ti, co by měli ?
Proč pomocná kuchařka z Humpolce se vdá za amerického studenta a když se po dvou letech vrátí, vykládá mi o tom, že tohle by se "u nich" v Americe nemohlo stát. Ta povýšenost mi vadí. To jednání na které neexistuje mandát mě přímo sere.

555 (bandy, 30. 07. 2009 12:18)

Odpouštím cizincům jejich chování i když ho nechápu. Jsou to lidé odjinud a tady se žít teprve učí. Jenže pak na fotbal do Ostravy přijede 1000 poláku a demolují stadion i jeho okolí. Já vím, že to není vlastností všech Poláků, ale ta tisícovka výtržníku mluvila polsky. Mám jim proto odpustit ? Na okraji Prahy se utábořilo několik rumunských Romů. Najeli auty do chráněných míst a rozdělali si ohně. Rád bych jim to odpustil. Ale já se vracel z vandru a pozdě večer si postavil s kamarádkou stan u Vltavy v Podolí. Žádný oheň. Jen lehnout a spát.Za dvě hodiny jsem skončil v nějakém kanclu a přemlouval policemany, že na pokutu dnes nemám.Rumuni jsou policejně monitorováni. Zkus tam zajet autem Ty. Nedoplatíš se. Nikoho nenapadne, aby Tě monitoroval. Odtáhnou Ti auto a jestli pípneš... A teď přemýšlím jestli svou ochotu odpouštět soustředím na rumuny nebo na toho, kdo řídí ty policajty.

pro radka (555, 29. 07. 2009 21:19)

Kdo,či co nese pocit viny,či ublížení?-moc nerozumím. Můžeš víc nastínit, prosím?

555 (radek, 29. 07. 2009 21:01)


No to s tím právě souvisí.Kdo,či co nese pocit viny,či ublížení?
Ano,je jednoduché kázat vodu a přitom pít víno.Tvé bábovičky jsou hezké,jdu si pro kýblíček,dokud je písek ještě vlhký.

pro radka (555, 29. 07. 2009 20:24)

Ano, ale ne všichni si to uvědomují. Myslím, že nemůžeš odpouštět druhým dokud jsi neodpustil sobě. Nemůžeš někomu říct, že je špatný nebo něco dělá špatně, když sám jsi horší. (jenom příklad)

555 (radek, 29. 07. 2009 19:51)

Odpustit druhým lze.Nejtěžší však bývá odpustit nakonec i sobě.Ale i to lze.

pro radka (555, 29. 07. 2009 18:24)

Bohužel..

555 (radek, 29. 07. 2009 16:46)

ČR v tomhle ohledu není nejhorší.Napsala jsi to vcelku trefně.

lidé (555, 29. 07. 2009 14:25)

často chybují. Jen by se mohli naučit odpouštět.
My by jsme se to měli naučit.

pro vás, (555, 29. 07. 2009 14:22)

ano vím jací umějí být děti. Ale přesto je pravda, že k cizincům se chovají podstatně hůř než ke svému dejme tomu "brejlounovi"(jak čatso nazývali spolužáky s brýlemi). Vím, že se určitě podobně chovají i v ostatních zemích. Neříkám, že ČR je v tomto ohledu nejhorší. Byla jsem v Německu a tam měli na obchodech tabulky s nápisem: "češi nekraďte nám naše zboží", i v tomto případě je jasné, že ne celé české obyvatelstvo tam bylo a něco si přivlastnilo. Chápu to. Jen je mi z toho smutno. Komu taky ne? Napravíme se někdy?

pro 555 (Saty, 29. 07. 2009 08:59)

Chování lidí k cizincům je odrazem chováním cizinců u nás a jejich snahou sžít se se společností. Vnímám, že Vietnamcům, přesto že nejsou společenští a udržují svoji komunitu a zvyky, to jde dobře, protože nejsou agresivní. Bydlí různě po sídlištích a nikdo si na jejich sousedství nestěžuje, naopak. Myslím, že za čas je budem vnímat tak, jako by tu námi žili odjakživa. Ukrajinců je to trochu odlišné. Když se řekne Ukrajinec, vybaví se nám udělanej pořízek s pistolí a ne unavenej sdřenej chlapík, kterých je tu víc, než těch prvních. Proč? Protože ti první o sobě dali hlasitě vědět a ti druzí mlčí, rotože mají obavy z nich i z nás. Tady bude možná sžívání těžší, ale ne nemožný. Černoši, kteří k nám jezdí, jsou většinou vzdělaní a inteligentní lidé, ale stále je považujeme za exoty, protože jich tu je málo. I kdyby jich časem přibylo, určitě je společnost přijme v pohodě. Docela jiné je to s Romy. Těch je tu hodně, jsou tu dlouho a dodneška se nedokázali sžít. Nejinak je tomu ve světě. Přátelství s tímto etnikem přineslo málo komu něco dobrého. Najdou se možná výjimky, ale ty jak známo potvrzují pravidlo. Psala jsi, že ve škole byli na tvoji kamarádku zlí. Všimla sis, jaké děti dokážou být na splužáka, který se nějak odlišuje a nemusí to být Vietnamec? Ať je třeba zrzavý, nebo má nějaký hendickap, děti dokážou být zlé. Pevasa nakonec řekl hezkou větu a hlavně pravdivou. Špatné chování jednoho nebo pár jedinců vytváří pohled na celou společnost.

555 (pevasa, 29. 07. 2009 07:16)

Máš pravdu, lidé se k sobě někdy chovají špatně. Někteří "cizinci" si ale za to mohou sami. Nemůžeme se divit, třeba obchodníkovi, který má s nimi špatné zkušenosti, že je třeba doprovází celým obchodem, když mu vždy něco odcizí... A není to fenomen poslední doby. Pamatuji příbuzného , který vedl prodejnu Pramene na Žižkově a jeho problémy za totáče. A že tam "cizinců" bylo... Ale vezmi třeba chování bývalých enderáků, jestli víš co to je. Ubytovat se v kempu poblíž nich je také obvykle na mrtvici.S Ukrajinci také nemám nejlepší zkušenosti. Jinak mi Vietnamci , černoši a jiní odlišní, jako celek, nevadí. I Češi mají v cizině své jméno a nejsou všude vítáni... :-))

555 (radek, 28. 07. 2009 23:31)

Vietnamky,které jsem měl možnost poznat byly veskrze milé,hezké a usměvavé.
Že se k nim u nás někteří chovají tak jak popisuješ,je holt fakt.

Satynko, (pevasa, 28. 07. 2009 12:09)

jsem starý dědek a už vynechávám slova. To první, byla reakce na Martinku a její:"A pak prislo zklamani za pouhych 30 minut.....v autobuse... lidi byli primo na me hnusni.....a pak dalsi a dalsi.....neverila jsem svym ocim,jak se k sobe lide chovaji,bez tolerance bez usmevu ,poprani mileho dne....to co je tady na dennim poradku a nikdo Vas k tomu nenuti..." a tak to mé mělo znít: "...ale s takovými hnusnými lidmi, jako Martinka, jsem se nesetkal". Omlouvám se a polepším se... Teď už jsou obě má tvrzení snad v souladu. Já na lidi přece nedám dopustit.

o lidech, (555, 28. 07. 2009 11:30)

 

mám kamarádku vietnamku. Je opravdu milá. Strašně moc chytrá se srdcem na dlani. Když jsem s ní dřív chodila do školy, tak se k ní většina chovala mile. Byla jsem nová tak jsem ještě moc nevěděla jak to tam chodí. Předtím jsem chodila do malinké vesnické školy. Ona byla jedna z mála komu jsem hned od začátku mohla důvěřovat.
Po čase jsem začala zjišťovat jak to mají cizinci tady těžké. Nevím jestli je tomu tak v každé zemi. Začla jsem si všímat drobností: když jsme spolu s ní někam šli a třeba jsme jenom pozdravili často se stávalo, že mně s úsměvem odpověděli a ona jakoby neexistovala. Danka na to už byla prostě zvyklá. Ale mě to šokovalo. Když ji někdo ve třídě nazval žlutou čárou, šikmookou sviní, žluťáskem, vietnamskou štětkou...chtělo se mi brečet. V té třídě ji nikdo nesahal ani po kolena. Říkali o ní hrozné věci i děvčata, co se s ní "bavila". Chuť kamarádit se s nimi mě díky těmto zkušenostem přecházela.
Mám více kamarádů/kamarádek cizinců. Ať už to jsou asiaté nebo třeba ukrajinci nebo romové. A vždycky je to stejné (myslím chování okolí vůči nim). Kdekoli...v krámu, kině, škole, na úřadech, v bankách. Přechází z toho radost ze života..

pro Martinku (Saty, 27. 07. 2009 13:44)

Ahojky Martinko, nevím co bych ti k tomu měla ještě napsat, Bandy a Mimi ti to řekli moc hezky. Poslala jsem ti odpověď na tvůj mail a na všechny otázky. Přeji ti aby ti vyšlo všechno tak, jak si přeješ.

Ahojkýýý (Saty, 27. 07. 2009 13:17)

Nazdárek lidiškýý, tak jsem taky zpátky. Zdravím všechny známé i nznámé. Větší část dofči je fuč. Počasí bylo nestálý, přátelé byli stálí a taky nějaký noví přibyli a to má nad počasím navrch. Petře, jsem z tvýho komentáře pif paf. V prvním se zlobíš na lidi a v druhém je chválíš. Je jasný, že všude se dá narazit na vola, ale s tím už se musí jaki dopředu počítat a s tou Prahou, ehm, já jsem rodilá pražanda, takže v místo bydliště myslím nemá na to vliv. Jak jinak, kolik jsi ujel kilásků?

Dášenko, (pevasa, 25. 07. 2009 17:51)

já vím. Tady jsou samí hodní lidé. Člověk poznává lidi s kterými se stýká a soudí podle nich. Já poznal mnohem více těch ochotných pomoci bez nároku na odměnu, nesobeckých, přátelských. Nikde nevidím to proklamované jíti přes mrtvoly, jak se o současné společnosti říká. Asi každý soudí podle toho s kým žije, kamarádí se..., ale pak je asi stejný a mohl by proti tomu u sebe začít něco dělat.

pevasa (d.a.sha, 25. 07. 2009 17:20)

Já jsem taky hodná....moravanka:-D

Bandy, (pevasa, 25. 07. 2009 15:19)

já mám na lidi štěstí. Poznávám samé hodné i když jsem Pražák.... a to zde, ba i na Moravě a ve Slezsku.Nikdy jsem neměl problémy ani v cizině.

Pevasa (Bandy, 25. 07. 2009 13:34)

Z Tvého vyjádření jsem nepoznal, jestli ses nepotkal s hnusnými lidmi v Čechách nebo ses potkal s hnusnějšími, než jsou jinde.

Ahoj lidi, (pevasa, 25. 07. 2009 10:59)

tak jsem zase tady a hned takový problém s Čechy. Coural jsem teď po celé republice, ale s takovými hnusnými lidmi jsem se nesetkal, a to jsem teoreticky Pražák, na které je celý národ naštvaný. Problém bude asi jinde.....

Martinka (Bandy, 18. 07. 2009 13:22)

Zkusil jsem se ve Státech chovat jako Čech. Příliš porozumění se mi nedostalo. Myslím, že bys mohla zkusit, nechovat se v Čechách jako Američanka. Všude kam přijdeš se lidé chovají jinak k cizincům jako k domorodcům. Víš, jiný kraj, jiný mrav. Já vím, že američané nemají rádi, když se jim někdo vyrovná. Češi nemají rádi, když se na ně někdo vytahuje. Zkus v Čechách pobejt. Velmi rychle si zvykneš na ty veselé lidičky.Chudé, ale veselé. Jsou jako víno:"Leč v prvu trpké zdá se..."

Martinka (mimiane, 18. 07. 2009 02:29)

Máš pravdu,ten příběh je tak hrozně smutnej,ale ani snad nezáleží,kde se zrovna stal, mohl se stát kdekoliv na světě, důležité bylo,jací lidé se zrovna v tom okamžiku nacházeli.
Nemyslím, že by lidé v Česku ,byli o tolik horší, než jiní, kdekoliv na světě. Možná, Tě trochu zklamali,při Tvém příjezdu ,kdys byla plna očekávání, emocí a představ.
Ale tvoje srdce cítilo správně, těšila ses...
Já tu žiju,...... jsem čtrnáct dní v cizině a když se vracím,tak ty pocity mám úplně stejný.....jen zahlídnu ty své známé kopečky a brečím jak želva štěstím,že jsem doma....
A ty prosím, nevěř prvním dojmům, dej tomu čas a uvidíš ,že z těch kořenů dokáže vyrůst obrovský strom...:o)

Martince (radek, 17. 07. 2009 11:32)

Nevěřím,že jsou všichni američané milí.Máš kolem sebe milé lidi.Buď za to ráda.Před sebou stejně ještě nikdo nikam neutekl.A ani to nejde.
Hezký den i u vás za tou velkou louží.

Bandy (radek, 17. 07. 2009 11:28)

Jak vidno,neznáš draky.Jen milé opičky.Tím líp pro Tebe.

bezejmenni (martinka, 17. 07. 2009 00:25)

Cetla jsem si tento pribeh a je mi to tak lito.......ano nedele..jako kazda jina a preci......
Nemohu rict ze jsou vsude lide stejni nekde vic hodni nekde vic zli,ale lidska nevsimavost...to ano.....
Ziji v USA....premyslim........to co se stalo v me rodne zemi,to kdyby se stalo zde a pred ocima mi leti film.............
nevim cim to je...nevim proc jsou lide u nas v Cr tak netecni......navstivila jsem svou zem po 9letech.....tolik jsem se tesila,brnilo ve me ocekavanim ,mela jsem napjaty kazdy nerv v tele...po pristani me uvital obrovsky napis PRAHA...rozplakala jsem se a nechala vystoupit vsechny lidi z letadla......hledela jsem z okynka a nemohla se hnout......
A pak prislo zklamani za pouhych 30 minut.....v autobuse... lidi byli primo na me hnusni.....a pak dalsi a dalsi.....neverila jsem svym ocim,jak se k sobe lide chovaji,bez tolerance bez usmevu ,poprani mileho dne....to co je tady na dennim poradku a nikdo Vas k tomu nenuti...nekdo by to mohl nazvat pretvarkou...ale spis zalezi jak se k tomu clovek postavi,co ho ucinni stastnym ten urcity den.....mily pozdrav-slovo dokaze zazraky......to se u nas nenosi...
Ano vim odkud pochazim,kde jsou me koreny.......ale zit bych tam nechtela v te nasi CR......mam rada mile lidi,kteri se dokazi usmivat...podat pomocnou ruku.......nejsou vsichni stejni to ne...ale preci....rozdil je veliky.......
Martinka

Zpověď (Bandy, 13. 07. 2009 23:12)

Některým stavům po požití alkoholu, říkají nezkušení pozorovatelé, že jsem měl draka. Není to pravda. To se jen povedla chvíle. Byl jsem v dobrém rozmaru a vlídný a laskavý víc, než obvykle. Ani rána mi netvrdí opak. Neznám sucho v ústech, břicha či hlavybol. Jen příjemné vzpomínky na hezký večer. Však ranní pohled do šrajtofle bývá neveselý.

d.a.sha (radek, 13. 07. 2009 09:48)

To je dobře,že tě nic netrápí.D)

radek (d.a.sha, 13. 07. 2009 08:34)

nic mě netrápí:-D

Dášenko (radek, 12. 07. 2009 21:45)

Neboj se o má kolena,natož o provázek.A i kdyby.Proč tě to trápí?DD))

radek (d.a.sha, 12. 07. 2009 11:31)

Opatrně draku
na tom vašim fesťáku
ať se ti provázek neutrhne
a s tebou to do trávy nepadne
ať nejsou kolena od trávy zelená
nebo snad i odřená?

... (radek, 12. 07. 2009 11:14)

Jazyk o patro vrže,připomíná sušeného smrže.Drakovi rychle vdechnu duši(nafoukám kolo)a letím na fesťák napnout plachtu očím,jazyk a uši.

Dášenko (radek, 12. 07. 2009 09:46)

Bandy si tohle nezaslouží.Tak nějak tuším,že draky docela dobře zná.Nevím jestli znáš toho,co my ne že myslíme,ale zažíváme.DD))Nechci tě naštvat,jen poškádlit.

kluci (d.a.sha, 12. 07. 2009 09:08)

naštvat nééé ...lepší výraz je poškádlit:-D

kluci (d.a.sha, 12. 07. 2009 09:07)

já vím,že papírový né:-D chtěla jsem vás naštvat:-D...toho co myslíte znám taky:-D

Daša (Bandy, 12. 07. 2009 08:40)

Mám někdy kravský nápady. Ale papírový drak do Vizovic ? Copak jsem magor ?

Dášenko (radek, 12. 07. 2009 08:24)

S papírovým určitě ne.Tohle bych Bandymu věřil.

bandy (d.a.sha, 12. 07. 2009 00:12)

s papírovým?